Związek Kurpiów Logo
Dołącz do nas
Związek Kurpiów na Facebooku
Województwo Podlaskie na Facebooku

Kurpiki przyznane - baner

Związek Kurpiów
tel. 29 764 58 30
kom. 795 558 289
biuro@kurpie.org
Przekaż 1% podatku
1 procent

Leluja

Gminna Biblioteka Publiczna w Baranowie w ramach programu Pracowni Muzyki Tradycyjnej – Instytut Muzyki i Tańca „SZKOŁA MISTRZÓW BUDOWY INSTRUMENTÓW LUDOWYCH” edycja 2020 otrzymała dofinansowanie na warsztaty „Budowa kurpiowskiego bębenka weselnego obręczowego i pęcherza ,,gruchawki". Projekt został zrealizowane z członkami Zespołu „Pod Borem” z Zawad we współpracy z mistrzami, twórcami ludowymi Andrzejem Staśkiewiczem i Pawłem Majewskim.

Celem programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” jest wsparcie procesu nauki i przekazywania młodemu pokoleniu praktycznych umiejętności w zakresie technik budowy polskich ludowych instrumentów muzycznych oraz propagowania wiedzy o ich roli w kulturze na ziemiach polskich na przestrzeni dziejów metodą bezpośredniego przekazu mistrz uczeń. Program wspiera kontynuację lokalnych tradycji w zakresie technik wyrobu instrumentów, wzbogaconą o wiedzę historyczną i miejscowe zwyczaje, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu muzyków oraz kapel na instrumenty związane z danym regionem.

 

W praktyce projekt miał na celu zapoznanie chętnych członków Zespołu z technologią budowy kurpiowskiego bębenka weselnego obręczowego, bębenka obrzędowego oraz tzw. gruchawki. Instrumenty powstały w oparciu o opisy i rysunki zamieszczone w książce Adama Chętnika ,,Instrumenty muzyczne na Kurpiach i Mazurach", opisy i zdjęcia z książki Henryka Gadomskiego ,,Bolesław Olbryś lutnik kurpiowski" oraz na bazie instrumentów będących w zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Kurpiowskiego w Wachu i starych bębenków będących w posiadaniu kurpiowskich kapel. Przeprowadzone warsztaty zaowocowały powstaniem 2 bębenków tzw. weselnych, jednego obrzędowego i gruchawki. Instrumenty wykonane na warsztatach wejdą w skład kapeli Zespołu Kurpiowskiego „Pod Borem” z Zawad, co przyda kapeli cechy autentyczności i wzbogaci ją muzycznie. Będą służyć także do nauki bębnienia młodym członkom Zespołu, adeptom tej sztuki. Na zakończenie projektu odbyły się warsztaty gry na bębenkach.

 

W projekcie aktywnie uczestniczy (zarówno pracą członków jak i finansowo) Towarzystwo Społeczno Kulturalne im. Aleksandra Kopcia w Baranowie, które w swoim statucie ma zapis o wszechstronnej współpracy z Zespołem.
Mistrzowie prowadzący warsztaty:
Andrzej Staśkiewicz z Kadzidła – zajmuje się rzeźbą w drewnie oraz budową ludowych instrumentów muzycznych od 2000 roku. Zaczynał od instrumentów pasterskich takich jak: ligawy, fujarki, trąby zwijane z kory wierzby, gwizdki i różnego rodzaju narzędzia dźwiękowe np.: kołatki, grzechotki, diabelskie skrzypce. Zbudował kilkoro skrzypiec, z których jedne trafiły do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Zrekonstruował też takie historyczne instrumenty, jak: rebek, fidel płocka, surdynka, suka biłgorajska, moraharpa, lira korbowa. Prowadzi liczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych dotyczące rzeźby i konstruowania instrumentów. Związany ze środowiskiem muzyki tradycyjnej. Stały uczestnik Targowiska Instrumentów w Warszawie i Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Inspiracji do swojej działalności poszukuje w źródłach pisanych i tradycji ustnej regionu Kurpiów Zielonych, poszukując dawnych technik twórczych.

Paweł Majewski z Kadzidła – wychowany w oryginalnej kulturze kurpiowskiej. Około 25 lat prześpiewał i przetańczył w zespole „Kurpianka” z Kadzidła. Uczył kurpiowskiego tańca i pieśni w ośrodkach kultury i szkołach. Grał i gra na bębenku w wielu kurpiowskich kapelach, z którymi brał udział w regionalnych i ogólnopolskich konkursach i przeglądach, zdobywając wiele wyróżnień i nagród. Pierwszy bębenek obręczowy wykonał w 1999 roku. Zajmuje się wyrobem ludowych bębenków i ligawek.

 

 

KURPIKI 2022

 

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Partnerem wydarzenia jest

Honorowy Partner przedsięwzięcia

Współorganizatorzy

Miasto Ostrołęka

Gmina Kadzidło

Kalendarium

Słownik Kurpiowski

Z puszczy do sieci

Magazyn Regionalny Kurpie

Zapraszamy po pobierania i czytania Magazynu Regionalnego Kurpie. Magazyn jest w wersji elektronicznej do pobrania TUTAJ (19 MB pdf)

Sponsorzy i partnerzy

Wycinanka gwiazda