Związek Kurpiów Logo
Dołącz do nas
Związek Kurpiów na Facebooku
Województwo Podlaskie na Facebooku

Kurpiki rozdane

Związek Kurpiów
tel. 29 764 58 30
kom. 795 558 289
biuro@kurpie.org
Przekaż 1% podatku
1 procent

Leluja

Słownik Dialektu Kurpiowskiego, autorstwa Henryka Gadomskiego to najnowsze, obszerne wydawnictwo Związku Kurpiów. Wydany Słownik to kolejny etap w dziele ocalania mowy Kurpiów. Z Autorem Słownika współpracowało blisko 30 osób. Słownik Dialektu Kurpiowskiego liczy 14689 haseł. Oprócz objaśnień znaczenia, przy hasłach znajdują się informacje gramatyczne oraz przykłady użycia danego wyrazu w tekście. Słownik liczy 648 stron, ma format B5.

Cena 80,00 zł, do nabycia w Związku Kurpiów: ul. Świętokrzyska 2, Ostrołęka, nr tel. 29 7645830 oraz +48 795 558 289, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; w ostrołęckich księgarniach: Oświata: ul. Goworowska 1 i Jantar w Galerii Bursztynowej, w Muzeum Kultury Kurpiowskiej lub Allegro.pl 

Mały Książę autorstwa Antoine de Saint-Exupéry to klasyka literatury światowej. Dotychczas przetłumaczona na setki języków, dialektów i gwar. W Polsce Mały Książę wydany został w tłumaczeniu na, m.in.: kaszubski, śląski, podhalański, wielkopolski i mazurski. Nadszedł czas, aby Kurpie mieli także kurpiowskie tłumaczenie tej książki. Tłumaczenia podjęło się kilka osób pod kierownictwem Mirosława Grzyba. Książka ma kolorowe ilustracje, twardą okładkę, format A5, liczy 112 stron. To pierwsze kurpiowskie tłumaczenie klasyki literatury.

Cena 30,00 zł, do nabycia w Związku Kurpiów: ul. Świętokrzyska 2, Ostrołęka, nr tel. 29 7645830 oraz +48 795 558 289, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; w ostrołęckich księgarniach: Oświata: ul. Goworowska 1 i Jantar w Galerii Bursztynowej, w Muzeum Kultury Kurpiowskiej lub Allegro.pl

Encyklopedia Kurpiowska zawiera 213 stron, okładka twarda, format A4.

Cena 59,00 zł., do nabycia w Związku Kurpiów ul. Świętokrzyska 2, pod numerem tel. 29  7645830, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.w Ostrołęckich księgarniach: "Oświata" ul. Goworowska 1 i "Jantar" w Galerii Bursztynowej lub allegro: https://allegro.pl/oferta/encyklopedia-kurpiowska-12254650284

Polecamy serdecznie!

 

"Kobieta z Puszczy" autorstwa Iwony Zyśk. W książce znajduje się 14 fascynujących, kobiecych opowieści, z Kurpiami w tle. To wyjątkowa książka, przybliżająca niezwykłe historie kobiet urodzonych na Kurpiach, tu mieszkających, związanych z regionem pasją i pracą. Publikacja udowadnia, że każda osoba jest ważna, że każda ma ciekawą historię, że może służyć swoim przykładem. To książka na rynku lokalnym pionierska. Odkrywająca nowe karty historii i zwyczajów Kurpiów. Książkę można kupić w biurze Związku Kurpiów, ul. Świętokrzyska 2 w Ostrołęce, tel. 29 764 58 30 oraz ostrołęckich księgarniach. Można je także zamówić e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz na allegro: https://allegro.pl/oferta/kobieta-z-puszczy-11679808348

Książka autorstwa Edwarda Sucheckiego ukazuje się w 40-tym roku od rejestracji NSZZ Solidarność RI. Edward Suchecki, człowiek legenda, założyciel i przewodniczący Solidarności Wiejskiej w woj ostrołęckim. Internowany, 25 lat na emigracji, powrót do Polski w 2007 roku.Książka dostępna jest w naszym biurze: ul. Świętokrzyska 2, 07-410 Ostrołęka oraz na naszym allegro: https://allegro.pl/oferta/walczylismy-o-wolnosc-11599028925?fbclid=IwAR3-PlwX2CvsObqRTfPMUWwmUGC_qWB9GcJlD5QJlBWAG7peoolxej2B2FA, cena 20 zł. Polecamy!

 

 

 

 

 

 

 

Książka zawiera dziewięć pieśni kurpiowskich skomponowanych przez Henryka Gadomskiego do wierszy Marianny Staśkiewicz + płyta CD.

Cena 10 zł  do nabycia w Związku Kurpiów ul. Świętokrzyska 2, pod numerem tel. 29  7645830, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub allegro https://allegro.pl/oferta/spsewaj-ptasku-spsewaj-11177450232

 

 

 

 

 

 I wydanie polsko – angielskie. Książka zawiera 50 najważniejszych i najpiękniejszych kurpiowskich legend, a w zasadzie więcej, gdyż niektóre tytuły składają się z kilku opowieści. Pod każdą legendą znajdują się komentarze i słowniczek trudniejszych słów. Książka jest atrakcyjna graficznie: zawiera 14 kolorowych ilustracji i kilkadziesiąt ilustracji czarno białych. Rolę przerywników pełnią kurpiowskie wycinanki.

Kurpiowska koniugacja

Książka jest pierwszym naukowym opracowaniem zagadnień koniugacji w dialekcie kurpiowskim. Autorem jest językoznawca fonolog prof. Jerzy Rubach (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Iowa w USA).  „Kurpiowska koniugacja” razem z wydaną „Kurpiowską deklinacją” (2017) i „Kurpiowską ortografią” (2019) jest kompleksowym opracowaniem przez prof. Jerzego Rubacha gramatyki dialektu kurpiowskiego, pierwszym w historii regionu.

 


W załączeniu spis treści oraz wstęp autora.

 

 

Okno na wolność - Edmund Szczesiak

 

Prezentowana książka to niezwykły reportaż pióra red. Edmunda Szczesiaka,  o stoczniowcu Henryku Lenarciaku (1933 - 2006) - jednym z bohaterów wydarzeń na Wybrzeżu w 1970 i 1980-81 roku, Przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika Stoczniowców w Gdańsku.

Książka polecana pasjonatom historii najnowszej oraz w szczególny sposób miłośnikom Baranowa i okolicy, bo stąd pochodził Henryk Lenarciak. Niejednokrotnie to podkreśla (HG) w rozmowie z red. Szczesiakiem. W załączeniu wybrane fragmenty reportażu.

 

 

Wspomnienia wybitnego radiowca Józefa Sobieckiego - książka

W 57 rozdziałach autor red. Józef Sobiecki opisał spotkania z Kurpiami na przestrzeni kilkudziesięciu lat pracy (1968 – 2016) w charakterze dziennikarza radiowego Polskiego Radia Program 2 oraz Radia dla Ciebie osnute wokół losów konkretnych osób lub całych rodzin kurpiowskich. Kilkaset zdjęć z tych spotkań, w większości nigdzie nie publikowanych, robi wrażenie i dodaje uroku tej niezwykłej książce.

Załączamy spis treści oraz fragmenty dwóch rozdziałów wspomnień.

Książka wydana w formacie B5 (17x24cm), na papierze kredowym, kolor, w twardej oprawie. Ma 348 stron.

KURPIKI 2023

 

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Partnerem wydarzenia jest

Honorowy Partner przedsięwzięcia

Współorganizatorzy

Miasto Ostrołęka

Gmina Kadzidło

Kalendarium

Słownik Kurpiowski

Z puszczy do sieci

Magazyn Regionalny Kurpie

Zapraszamy po pobierania i czytania Magazynu Regionalnego Kurpie. Magazyn jest w wersji elektronicznej do pobrania TUTAJ (19 MB pdf)

Sponsorzy i partnerzy

Rozlicz PIT Online

Wycinanka gwiazda