Związek Kurpiów Logo
Dołącz do nas
Związek Kurpiów na Facebook
Leluja

Spis powszechny - baner

Związek Kurpiów
ul. Świętokrzyska 2
07-410 Ostrołęka
tel. 029 764 58 30
biuro@kurpie.org Przekaż 1% podatku
1 procent

Leluja
Ilustrowany Słownik Kurpiowski

 

Długo trzymaliśmy go w tajemnicy. Czekaliśmy do gwiazdki świątecznej 2019.


Dziś chwalimy się. Kurpie mają Ilustrowany Słownik Kurpiowski, z podtytułem: W cudownym świecie kurpiowskiej mowy.


Prezentowany słownik jest nie tylko słownikiem. Jest także małą encyklopedią kurpiowską, podręcznikiem dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest też pięknym prezentem, pamiątką z Kurpi.
Książka ma format B5, twardą okładkę i 144 strony w kolorze.

 

Pierwszy w historii uniwersalny podręcznik do nauki kurpiowskiego

Pierwszy w historii uniwersalny podręcznik do nauki kurpiowskiego. Składa się z podręcznika (format B5, stron 315), płyty CD oraz zeszytu ćwiczeń. Wydawca: Związek Kurpiów Ostrołęka  2017.
„ … podręcznik uniwersalny, dla różnych wiekowo odbiorców, którzy chcieliby zagłębić się w meandry dialektu kurpiowskiego. Twórcy tej publikacji - Henryk Gadomski, Mirosław Grzyb i Krystyna Łaszczych - pragnęli nadać jej zachęcającą formę, która nie zrażałaby zbyt naukowym podejściem. Zachowują jednak pełen profesjonalizm i stosują ustalone zasady zarówno w zapisie, jak i wymowie. Wydawnictwo ukazuje dialekt kurpiowski jako żywy język, którym swobodnie można się posługiwać współcześnie. Ta książka to kolejny ogromny krok ku zachowaniu mowy Kurpiów, ale też ku poznaniu jej i nauczeniu się, tak jak uczymy się angielskiego, czy innego obcego języka... „ (Iwona Choroszewska – Zyśk, fragment wstępu do wydawnictwa „Mówimy po kurpiowsku. Elementarz do nauki dialektu kurpiowskiego”, Ostrołęka, Związek Kurpiów 2017).

Kurpiowska ortografia

Książka jest pierwszym naukowym opracowaniem ortografii dialektu kurpiowskiego.

Autorem jest językoznawca fonolog prof. Jerzy Rubach (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Iowa w USA).

Praca powstała w oparciu o opracowane przez tegoż autora w2009r. „Zasady pisowni kurpiowskiego dialektu literackiego”  oraz wnioski z wdrażania tychże zasad przez okres 10 lat na Kurpiach. „Kurpiowska ortografia” razem z wydanymi wcześniej: „Kurpiowską koniugacją” (prof. Jerzy Rubach, 2016) i „Kurpiowską deklinacją” (prof. Jerzy Rubach, 2017) jest kompleksowym opracowaniem gramatyki dialektu kurpiowskiego, pierwszym w historii regionu.

W załączeniu spis treści oraz wstęp autora.

Kurpiowska deklinacja

Książka jest pierwszym naukowym opracowaniem zagadnień deklinacji w dialekcie kurpiowskim.

Autorem jest językoznawca fonolog prof. Jerzy Rubach (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Iowa w USA). „Kurpiowska deklinacja” razem z wydaną „Kurpiowską koniugacją” (2016) i „Kurpiowską ortografią” (2019) jest kompleksowym opracowaniem przez prof. Jerzego Rubacha gramatyki dialektu kurpiowskiego, pierwszym w historii regionu.

 

W załączeniu spis treści oraz wstęp autora.

 

Kurpiowska koniugacja

Książka jest pierwszym naukowym opracowaniem zagadnień koniugacji w dialekcie kurpiowskim. Autorem jest językoznawca fonolog prof. Jerzy Rubach (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Iowa w USA).  „Kurpiowska koniugacja” razem z wydaną „Kurpiowską deklinacją” (2017) i „Kurpiowską ortografią” (2019) jest kompleksowym opracowaniem przez prof. Jerzego Rubacha gramatyki dialektu kurpiowskiego, pierwszym w historii regionu.

 


W załączeniu spis treści oraz wstęp autora.

 

 

Okno na wolność - Edmund Szczesiak

 

Prezentowana książka to niezwykły reportaż pióra red. Edmunda Szczesiaka,  o stoczniowcu Henryku Lenarciaku (1933 - 2006) - jednym z bohaterów wydarzeń na Wybrzeżu w 1970 i 1980-81 roku, Przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika Stoczniowców w Gdańsku.

Książka polecana pasjonatom historii najnowszej oraz w szczególny sposób miłośnikom Baranowa i okolicy, bo stąd pochodził Henryk Lenarciak. Niejednokrotnie to podkreśla (HG) w rozmowie z red. Szczesiakiem. W załączeniu wybrane fragmenty reportażu.

 

 

Wspomnienia wybitnego radiowca Józefa Sobieckiego - książka

W 57 rozdziałach autor red. Józef Sobiecki opisał spotkania z Kurpiami na przestrzeni kilkudziesięciu lat pracy (1968 – 2016) w charakterze dziennikarza radiowego Polskiego Radia Program 2 oraz Radia dla Ciebie osnute wokół losów konkretnych osób lub całych rodzin kurpiowskich. Kilkaset zdjęć z tych spotkań, w większości nigdzie nie publikowanych, robi wrażenie i dodaje uroku tej niezwykłej książce.

Załączamy spis treści oraz fragmenty dwóch rozdziałów wspomnień.

Książka wydana w formacie B5 (17x24cm), na papierze kredowym, kolor, w twardej oprawie. Ma 348 stron.

Kurpie – najważniejsi w dziejach

Jest to wydawnictwo o ludziach, dzięki którym Kurpie weszli w XXI wiek z własną historią, kulturą i ugruntowaną tożsamością, w 47 barwnych opowieściach napisanych przez różnych autorów.
Książka wydana w formacie 21x21cm, na papierze kredowym, w twardej oprawie. Ma 492 strony, kilkaset zdjęć w większości nigdzie nie publikowanych.

Prezentowana książka została napisana w sposób niezwykle przystępny a jednocześnie wiarygodny. Załączamy kilkanaście stron z obszernego wydawnictwa. Mnóstwo opisanych zdjęć podnosi walory wydawnictwa. Jest to nie tylko książka biograficzna, można śmiało ją nazwać małą encyklopedią historii Kurpiów. Przeznaczona dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Może być wykorzystana przez nauczycieli  w edukacji regionalnej. Pięknie wydana, doskonale nadaje się też na prezent, pamiątkę z Kurpi.

Słownik Kurpiowski

Z puszczy do sieci

Magazyn Regionalny Kurpie

Zapraszamy po pobierania i czytania Magazynu Regionalnego Kurpie. Magazyn jest w wersji elektronicznej do pobrania TUTAJ (19 MB pdf)

Sponsorzy i partnerzy

Wycinanka gwiazda