Kto nas nauczy mówić po kurpiowsku?

Naturalnymi nauczycielami są oczywiście artyści i twórcy ludowi. Nikt nie zrobi tego lepiej!
Przez lata Związek Kurpiów wyszkolił też wielu nauczycieli i animatorów, którzy także są przygotowani do przekazywania wiedzy i nauki mowy Kurpiów.
W badaniach nad dialektem kurpiowskim i pracach nad jego zachowaniem i przekazywaniem młodszym pokoleniom brało i nadal bierze wiele osób. Pragniemy przybliżyć sylwetki kilku z nich.

 

Prof. Jerzy Rubach – językoznawca i fonolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Iowa. Jest autorem prac na temat fonologii języków: angielskiego, polskiego, słowackiego, rosyjskiego, ukraińskiego i niderlandzkiego ukazujących się w najważniejszych międzynarodowych czasopismach językoznawczych (m.in. „Language”, „Linguistic Inquiry”, „Phonology”). Od 2003 r. bada system fonologiczny dialektu kurpiowskiego, opracował dla niego jednolite zasady pisowni, które przedstawił w opublikowanej w 2009 książce „Zasady pisowni kurpiowskiego dialektu literackiego”. Autor „Kurpiowskiej deklinacji”, „Kurpiowskiej koniugacji”, „Kurpiowskiej ortografii”.

 

 

Krystyna Łaszczych – przewodnicząca Rady Dialektu Kurpiowskiego. Współautorka elementarza „Mówimy po kurpiowsku”. Prowadzi zajęcia z nauczycielami, przygotowujące ich do późniejszego edukowania dzieci i młodzieży. Bierze udział w przygotowaniach i opracowaniu publikacji związanych z gwarą kurpiowską. Jest autorką tomiku wierszy „Wieczernik”. Pisze gadki kurpiowskie i opowiadania. Była współautorką audycji radiowych „Kurpiowskie nowiny”. Swoją wiedzę i umiejętności przekazuje także członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich w Dylewie, w którym się udziela, a także dzieciom i młodzieży w swojej pracy bibliotekarza.

 

 

Henryk Gadomski - absolwent Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie, dyplomowany nauczyciel, dyrygent Ostrołęckiego Chóru Nauczycielskiego oraz chóru Cantilena, etnomuzykolog. Jest autorem wielu artykułów oraz publikacji książkowych, odkrywających piękno muzyki i sztuki kurpiowskiej oraz prezentujących dorobek artystów ludowych. Był inicjatorem wydania trzytomowego dzieła „Puszcza kurpiowska w pieśni” ks. W. Skierkowskiego. Jest jego redaktorem, a za to dzieło otrzymał w 2004 roku Nagrodę im. C.K.Norwida. Jest współautorem elementarza do nauki dialektu kurpiowskiego „Mówimy po kurpiowsku” oraz Słownika wybranych nazw i wyrażeń kurpiowskich.

 

 

Tadeusz Grec - emerytowany nauczyciel, jeden z czołowych regionalistów kurpiowskich, współzałożyciel Związku Kurpiów. Główny obszar jego badań to mowa Kurpiów. Od lat współpracuje w tym zakresie z twórcą zasad pisowni literackiego dialektu kurpiowskiego prof. Rubachem. Jest konsultantem materiałów dotyczących dialektu. Jest współautorem „Słownika wybranych nazw i wyrażeń kurpiowskich” wydanego przez Związek Kurpiów w 2013 r. Przy jego współpracy powstało wiele publikacji związanych z dialektem kurpiowskim. Prowadził zajęcia z nauczycielami, dziećmi i młodzieżą. Poeta, podwójny laureat Kurpika.

 

 

Mirosław Grzyb – prezes Związku Kurpiów. Rodowity Kurp z Lipowego Lasu w gminie Baranowo. Autor „Ilustrowanego Słownika Kurpiowskiego”, współautor m.in. elementarza „Mówimy po kurpiowsku” i „Słownika wybranych nazw i wyrażeń kurpiowskich”. Twórca nagród wręczanych od 2001 roku – Kurpików. Inicjator i pomysłodawca: magazynu regionalnego „Kurpie”, kilkudziesięciu książek, np. „Kurpie. Legendy i podania” czy „Kurpie. Najważniejsi w dziejach”. Twórca programów szkoleniowych i warsztatowych, dotyczących dialektu kurpiowskiego pod hasłem „Mówimy po kurpiowsku”. Promotor kultury i historii regionu.

 


Drukuj