3 grudnia odbył się finał I Olimpiady Wiedzy o Kurpiach. W kategorii indywidualnej zwycięzcą został Jakub Szok z I LO w Łomży, zaś zespołowo zwyciężyło Liceum Klasyczne z Ostrołęki. Rywalizacja odbywała się w gościnnych murach Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce. Na uczestników czekały sale z pięknymi kurpiowskimi dekoracjami, wspaniały poczęstunek, nawiązujący już do zbliżających się świąt, pyszny obiad i oczywiście ciepła przyjazna atmosfera. W przerwie między etapami Olimpiady uczniowie mogli odstresować się i wziąć udział w warsztatach z Edytą Pliszką-Późniewską, Wiesławem Kuskowskim, a także zrobić świąteczne kartki z Ireną Łoniewską. W rywalizacji wzięli udział młodzi ludzie z 14 szkół średnich z Ostrołęki, Łomży, Przasnysza i powiatu ostrołęckiego. Młodzież oceniała komisja, w której zasiadali: Maria Samsel – przewodnicząca, Henryk Gadomski, Krystyna Łaszczych i Anna Ogniewska. Po części pisemnej komisja wyłoniła zwycięzców w kategorii indywidualnej: I miejsce zajął Jakub Szok z I Liceum Ogólnokształcącego im. T.Kościuszki w Łomży, II miejsce zajęła Dominika Krawczyk z I Liceum Ogólnokształcącego im. T.Kościuszki w Łomży oraz Aneta Pędzich z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Wspólna punktacja trzech osób reprezentujących daną szkołę, pozwoliła na wyłonienie zespołów, które wzięły udział w etapie ustnym. To był najbardziej emocjonujący moment. Uczestnicy losowali po pięć pytań. W tym etapie liczyły się zdobyte wiadomości, ale także szczęście. Uczniowie musieli wykazać się na przykład wiedzą, co przedstawia pomnik brata Zeno w Czarni, wymienić formy wycinanek kurpiowskich czy opisać wygląd, zdobiącego kurpiowskie izby, pająka. Najlepsi w kategorii zespołowej okazali się uczniowie Liceum Klasycznego im. Jana Pawła II w Ostrołęce i to oni wywalczyli dla swojej szkoły I miejsce. Szkołę reprezentowali: Daria Kuzia, Patrycja Prusaczyk i Patryk Sakowski. II miejsce zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. T.Kościuszki w Łomży, które reprezentowali: Dominika Krawczyk, Aleksandra Szablak i Jakub Szok. III miejsce zajął Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, który reprezentowali: Aneta Pędzich, Jolanta Szaniawska i Jan Karczewski. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody były to, m.in. książki, tablet, drukarki. A gratulowali im goście, którzy kibicowali uczestnikom w etapie ustnym: Maciej Kleczkowski, wiceprezydent Ostrołęki, Krzysztof Parzychowski, wicestarosta ostrołęcki, Michał Giers, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Ostrołęce, Iwona Krzemińska z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, a także Adam Zienkiewicz, wicedyrektor ZSZ nr 4 im. A.Chętnika w Ostrołęce i oczywiście gospodarz Olimpiady Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów. Gratulujemy serdecznie wszystkim, którzy zmierzyli się z wiedzą o Kurpiach i zajęli miejsce wśród znawców regionu kurpiowskiego. Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów do Olimpiady. Nieustające podziękowania ślemy także do wszystkich, którzy wsparli nas w organizacji I Olimpiady Wiedzy o Kurpiach. Zapraszamy za rok!

Organizator: Związek Kurpiów.

Współorganizator: Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. A.Chętnika w Ostrołęce.

Instytucje wspierające i współfinansujące: Miasto Ostrołęka, Powiat Ostrołęcki, Powiat Przasnyski, Powiat Łomżyński, Muzeum Kultury Kurpiowskiej, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Patronat: Mazowiecki Kurator Oświaty