Związek Kurpiów Logo
Dołącz do nas
Związek Kurpiów na Facebooku
Województwo Podlaskie na Facebooku

Kurpiki rozdane

Związek Kurpiów
tel. 29 764 58 30
kom. 795 558 289
biuro@kurpie.org
Przekaż 1% podatku
1 procent

Leluja

8 grudnia odbył się Finał IV Olimpiady Wiedzy o Kurpiach, organizowanej przez Związek Kurpiów w gościnnym Zespole Szkół Zawodowych nr 4 im. A.Chętnika w Ostrołęce. Zwycięzcą Olimpiady został Stanisław Kubeł z II LO im. C.K. Norwida w Ostrołęce, zaś wśród szkół zwyciężył ZSZ nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.

W tym roku Olimpiada Wiedzy o Kurpiach rozpoczęła się już 21 listopada etapami szkolnymi. Do rywalizacji zgłosiło się 12 szkół średnich. Ostatecznie w Finale wzięło udział 11 szkół, w tym 10 nie tylko w rywalizacji indywidualnej, ale także zespołowej. W Finale – 8 grudnia – w szranki stanęło 31. uczestników z następujących szkół: - I Liceum Ogólnokształcącego im. T.Kościuszki w Łomży - Zespołu Szkół Powiatowych im. ks. A.Bargielskiego w Myszyńcu - Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży - Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie - II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Ostrołęce - Zespołu Szkół Powiatowych w Baranowie - Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. A.Chętnika w Ostrołęce - III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Ostrołęce - Zespołu Szkół Powiatowych w Kadzidle - Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce - Liceum Klasycznego im. Papieża Jana Pawła II w Ostrołęce.

Część finałowa Olimpiady składała się z testu pisemnego, części ustnej – każdy z uczestników musiał wyrecytować tekst w dialekcie kurpiowskim i części finałowej zespołowej, podczas której zmierzyli się w części ustnej przedstawiciele trzech szkół z najwyższą punktacją. Uczestnicy tej ostatniej losowali pytania, naradzali się i udzielali odpowiedzi. Testy pisemne sprawdzała i przysłuchiwała się odpowiedziom ustnym Komisja, której przewodziła Krystyna Łaszczych. W Komisji byli także: Henryk Gadomski, dr Urszula Kuczyńska, Mirosław Grzyb, Iwona Choroszewska-Zyśk i Olga Mrowińska. Podkreślano podziw dla zaangażowania nie tylko uczniów, ale także opiekunów i dyrekcji szkół w przygotowanie do Olimpiady. Uczestnicy zrobili wrażenie na Komisji szczególnie podczas części ustnej. Ostatecznie, po podsumowaniu punktów i wyrównanej rywalizacji, zwycięzcami IV Olimpiady Wiedzy o Kurpiach zostali: - I miejsce - Stanisław Kubeł z II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Ostrołęce, zdobył 63 pkt. - II miejsce - Urszula Filipkowska z I Liceum Ogólnokształcącego im. T.Kościuszki w Łomży, zdobyła 62 pkt. - III miejsce - Kinga Malon z II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Ostrołęce, zdobyła 60 pkt. Bardzo dobry wynik osiągnęli: Kinga Zawojek z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Ostrołęce – 59 pkt., Aleksander Pianka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce – 59 pkt., Małgorzata Pawłowska z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce – 57 pkt., Ewa Szkodzińska z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. A.Chętnika w Ostrołęce – 57 pkt., Aleksandra Kozłowska z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. A.Chętnika w Ostrołęce – 55 pkt. W kategorii zespołowej: - I miejsce zajął Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce - II miejsce zajęło II Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Ostrołęce - III miejsce zajął Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. A.Chętnika w Ostrołęce. Nieznacznie poza podium z bardzo dobrym wynikiem znalazły się szkoły: III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Ostrołęce oraz I Liceum Ogólnokształcące im. T.Kościuszki w Łomży. Zwycięzcy, zarówno w kategorii indywidualnej, jak i zespołowej otrzymali statuetki, które powstały dzięki współpracy graficzki Magdaleny Krystianiak-Tomczak z firmą Lus-ar. Ci, którzy stanęli na podium, otrzymali także nagrody rzeczowe ufundowane przez Powiat Ostrołęcki. Wszyscy uczestnicy i opiekunowie otrzymali dyplomy i wydawnictwa Związku Kurpiów.

Nagrody wręczali i gratulowali zwycięzcom goście: Anna Gocłowska, wiceprezydent Ostrołęki, Krzysztof Parzychowski, wicestarosta ostrołęcki, Michał Giers, dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatury w Ostrołęce, Barbara Stepnowska, dyrektor ZSZ nr 4 im. A.Chętnika w Ostrołęce i Katarzyna Grodzka, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Ostrołęce.

Dziękujemy wszystkim, którzy swoją pracą wsparli organizację Olimpiady: pracownikom ZSZ nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce wraz z dyrektor i wicedyrektorem Adamem Zienkiewiczem, dzięki którym mogliśmy przebywać w pięknie udekorowanych i przygotowanych salach, nie byliśmy głodni, ani spragnieni! Dziękujemy Edycie Pliszce-Późniewskiej, twórczyni ludowej, dzięki której uczestnicy mogli choć przez chwilę zapomnieć o stresie i współzawodnictwie i stworzyć świąteczne gwiazdy betlejemskie. Dziękujemy firmie Lus-ar za subtelne i unikatowe statuetki! Dziękujemy mediom za relacje i fotoreportaże! Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali w trudzie przygotowania i przeprowadzenia IV Olimpiady Wiedzy o Kurpiach, a byli to: Miasto Ostrołęka, Powiat Ostrołęcki, Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. A.Chętnika w Ostrołęce, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum-Skansen Kurpiowski im. A.Chętnika w Nowogrodzie. Patronami honorowymi Olimpiady byli: Prezydent Ostrołęki, Starosta Ostrołęcki, Starosta Łomżyński i Starosta Przasnyski. Dziękujemy pracowniczkom Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Ostrołęce oraz Muzeum Kultury Kurpiowskiej za nieocenioną pomoc! Dziękujemy Wam, drodzy uczestnicy, że zmierzyliście się z wiedzą o naszym niepowtarzalnym regionie! Dziękujemy opiekunom, nauczycielom i dyrekcjom szkół za edukację regionalną i przygotowanie uczniów do Olimpiady! Do zobaczenia za rok! Więcej zdjęć: Facebook Związek Kurpiów

KURPIKI 2023

 

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Partnerem wydarzenia jest

Honorowy Partner przedsięwzięcia

Współorganizatorzy

Miasto Ostrołęka

Gmina Kadzidło

Kalendarium

Słownik Kurpiowski

Z puszczy do sieci

Magazyn Regionalny Kurpie

Zapraszamy po pobierania i czytania Magazynu Regionalnego Kurpie. Magazyn jest w wersji elektronicznej do pobrania TUTAJ (19 MB pdf)

Sponsorzy i partnerzy

Rozlicz PIT Online

Wycinanka gwiazda