Związek Kurpiów Logo
Dołącz do nas
Związek Kurpiów na Facebooku
Województwo Podlaskie na Facebooku

Kurpiki rozdane

Związek Kurpiów
tel. 29 764 58 30
kom. 795 558 289
biuro@kurpie.org
Przekaż 1% podatku
1 procent

Leluja

8 sierpnia, niedziela, to był piękny dzień. Pełen wrażeń i emocji: od lęku przez kapryśną aurę o poranku, po szczęście i radość dzięki spotkaniom, rozmowom i wręczonym Kurpikom oraz zauroczenie występami zespołów Kurpianka i Zawierucha. Dzień zakończyła, a nawet rozpoczęła nowy - potańcówka Kurpikowa.
W swoje 20. urodziny Kurpiki były wyjątkowe. Odbywały się w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle, pogoda miała więc dla nas ogromne znaczenie. Przywitał nas ulewny deszcz i jeziora wody. Baliśmy, że wypijemy tylko kawę z twórcami i artystami, laureatami Kurpików z lat poprzednich i będziemy musieli się rozstać, a chcieliśmy, aby zaprezentowali swoją sztukę i dzieła, które tworzą. Chyba już dawno, tak często nie sprawdzano w Kadzidle pogody w telefonach, jak to robiliśmy my w niedzielę. Przyszedł jednak po burzy spokój…

Wyjrzało słońce i od razu poprawiły się też humory. Rozpoczęła się impreza „Kurpiki 20. Takie są Kurpie!” Na nowej, błyszczącej scenie zaczęło pojawiać się nagłośnienie, lampy, przypominające mieniące się bursztyny. Odwiedzali nas dziennikarze z TVP3, mojej-ostroleki, radia OKO, Telewizji Narew, e-Ostroleka. Zerkaliśmy w niebo pełni niepokoju. Wszystko wskazywało na to, że wieczorna Gala odbędzie się bez deszczu. Pod maneżem oprócz twórczości prezentowały się książki z naszego regionu: Związku Kurpiów, Biblioteczki Kurpiowskiej w Kadzidle, Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce, Muzeum Kultury Kurpiowskiej, z Łysych, Myszyńca, Lemana, Czarni, Jednorożca. Twórcy i artyści prezentowali swoją twórczość, a także statuetki Kurpików i prawie każda była inna – tak Kurpik zmieniał się przez lata. Był większy, drewniany, z bursztynem, malutki, ale za to z fajką. Były rozmowy, wspomnienia, dyskusje, często po długich miesiącach rozłąki, którą narzucił nam koronawirus.
Na uroczystą Galę Kurpików 2020 przybyło wielu gości, którzy zajęli wszystkie ławki przed sceną, która za chwilę miała być po raz pierwszy porządnie zdeptana! Egzamin zdała. Gwiazdami wieczoru byli oczywiście laureaci tegorocznych nagród, które wręczał Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów. Galę poprowadziły dwie pary: Ewa Krupka i Piotr Grzyb oraz Iwona Choroszewska-Zyśk i Juliusz Jakimowicz. Na scenie towarzyszyła im Magdalena Konieczek, utalentowana skrzypaczka, również laureatka Kurpika. A tych laureatów w ten sierpniowy dzień w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle było wielu.
- Dziękujemy pani Marii Samsel, dyrektorce Muzeum w Ostrołęce za gościnę w tych kurpiowskich progach! - mówiła Iwona Choroszewska-Zyśk. - Dziękujemy też gospodarzowi gminy Kadzidło panu Dariuszowi Łukaszewskiemu za wsparcie wszelakie! Tak swoją drogą, czy ty Julku wiesz, co łączy te dwie osoby? Zarówno pani dyrektor, jak i pan wójt są laureatami Kurpika!
W skład Kapituły Kurpików 20, której przewodził Mirosław Grzyb weszli: Maria Samsel, dyrektorka Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Zdzisław Ścibek, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Skierkowskiego w Myszyńcu, Wojciech Łukaszewski, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Jednorożcu, Iwona Choroszewska-Zyśk, wiceprezeska Związku Kurpiów, redaktorka i dziennikarka oraz Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.

Laureatami Kurpików 2020 zostali:
Kategoria: Twórczość ludowa - Czesława Samsel
Szydełkiem stworzy każde zwierzątko. Jej chleb to kwintesencja Kurpiów. Byśki i nowe latka, które lepi służą edukacji kolejnych pokoleń młodych Kurpiów. Pieśniarka. Skarbnica wiedzy o regionie. Mieszkanka Zalesia w gminie Myszyniec.
Kategoria: Twórczość ludowa - Zofia Wołosz
Wykonywania haftów, koronek, kwiatów nauczyła się od babci. Zajmuje się szyciem i renowacją tradycyjnych ludowych strojów kurpiowskich. Jako jedyna zaczęła nie tylko ubierać, ale i szyć lalki kurpiowskie. Należy do zespołu Kurpianka. Mieszkanka Kadzidła.

Kategoria: Nauka i pióro - Roman Gawrych
Jeden z założycieli Związku Kurpiów. Autor wielu opracowań i artykułów oraz między innymi książki „Jak usprawniać i udoskonalać polską szkołę.” Doktor. Rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku.

Kategoria: Muzyka i Taniec - Paweł Łaszczych
Muzyk. Choreograf. Regionalista. Wielbiciel historii, której Kurpie są tylko niewielkim fragmentem. Znany z licznych programów telewizyjnych i radiowych. Znany w połowie Europy, która gościła go na licznych festiwalach i koncertach. Mieszkaniec Kadzidła.

Kategoria: Muzyka i Taniec - Kapela Miód na Serce
Połączyło ich zamiłowanie do tradycyjnej muzyki i tańca. Są organizatorami licznych potańcówek, koncertów, warsztatów muzycznych i prezentacji instrumentów. Grają między innymi na lirze korbowej, skrzypcach, bębenku obręczowym. Mieszkańcy gminy Zbójna.
Skład kapeli: Agnieszka Zielewicz, Paweł Dąbkowski i Paweł Zielewicz.

Kategoria: Promowanie regionu - KURPIOWSKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA
Jest organizacją pozarządową założoną w 2004 roku. Zainicjowała wiele imprez kulturalnych, między innymi oznakowano i wypromowano szlaki wodne rzek Omulwi, Orzyca, Szkwy i Pisy. Organizacja wydała wiele folderów przyrodniczych, promowała gospodarstwa agroturystyczne oraz twórców ludowych.

Kategoria: Pracodawca - SANPROD w Ostrołęce
Działa na rynku budowlanym od 1991 roku, czyli od 30 lat, w branży instalacyjno-sanitarnej. Zatrudnia kilkadziesiąt osób i zajmuje się sprzedażą i montażem technologii grzewczych, wodno-kanalizacyjnych oraz klimatyzacji w oparciu o najnowsze rozwiązania techniczne. Siedziba firmy znajduje się w Ostrołęce przy ulicy Zawadzkiego 8.

Kategoria: Budzenie tożsamości - Katarzyna Chętnik
Dziennikarka. Popularyzatorka oraz promotorka kultury i dziedzictwa Kurpiów. Współautorka książki „Kurpiowskie jadło i obyczaje”. Prezeska Fundacji Adama Chętnika. Z warszawskich salonów do Puszczy Kurpiowskiej przyciągają ją więzy krwi. Noblesse oblige.

Kategoria: Edukacja regionalna - Tadeusz Kruk
Regionalista, redaktor „Wieści znad Orzyca”, społecznik, twórca kurpiowskich krzyżówek w magazynie „Kurpie”, autor wielu artykułów poświęconych Kurpiom. Mieszkaniec Drążdżewa w powiecie makowskim. Honorowy obywatel gminy Kadzidło.

Kategoria: Ochrona Dziedzictwa kulturowego - Justyna Kaczorek
Kurpianka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jeżeli chodzi o region kurpiowski. Tydzień Kultury Kurpiowskiej dla kilku tysięcy osób – proszę bardzo! Tradycyjne stroje ludowe dla kilkudziesięciu członków zespołu folklorystycznego – oczywiście! Tkanina z kurpiowską lelują - a jakże! Mieszkanka gminy Baranowo i dyrektorka ośrodka kultury tamże.

Kategoria: Ochrona Dziedzictwa kulturowego - Grzegorz Fabiszewski
Nauczyciel, później dyrektor szkoły w Łysych, promotor zespołu „Łysozianie.” Przykłada wielką wagę do ochrony dziedzictwa kulturowego w mowie, pieśni, tańcu, które promuje za pomocą książek, filmów i jednej z najsłynniejszych kurpiowskich imprez: Niedzieli Palmowej. Mieszkaniec gminy Łyse i jej wójt.

Kategoria: Działalność publiczna - Marian Krupiński
Od kilkudziesięciu lat jest niezmiernie aktywny w życiu publicznym. Współpracuje z organizacjami, stowarzyszeniami, samorządami. Związany z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, był wieloletnim radnym mazowieckim. Otwarty, wszechstronny i zaangażowany w życie kulturalne Kurpiów.

Kategoria: Działalność publiczna - Robert Niedzwiecki
Założyciel i pomysłodawca kilku organizacji oraz inicjatyw, takich jak Stowarzyszenie Projekt Radomir czy Klub Aktywnych Dzieciaków w Obierwi. Sołtys tej miejscowości. Prowadzi kilkanaście stron na Facebooku, najbardziej znane to: Kurpie - dla nas o nas, polska piękna wieś, fotografia Radomira. Animator życia kulturalnego w gminie Lelis.

Kategoria: Talent - Gminny Uczniowski Klub Sportowy Kurpik Kadzidło
Istnieje od 2007 roku. Skupia talenty sportowe, wychowuje młodych Lewandowskich i zastępców Leo Messiego w Barcelonie. Klub jest organizatorem wielu wydarzeń sportowych i turniejów piłkarskich. Angażuje się społecznie w życie gminy Kadzidło.

Ku laureatom, ale także Związkowi Kurpiów, który oprócz jubileuszu Kurpików, świętuje w tym roku swoje 25-lecie, popłynęło wiele gratulacji i ciepłych, wzruszających słów. Gratulowali: Marek Olbryś, wicemarszałek podlaski, Lech Szabłowski, starosta łomżyński oraz Maria Dziekońska, wicestarosta, Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki oraz Krzysztof Parzychowski, wicestarosta i dyrektor Katarzyna Grodzka, poseł Arkadiusz Czartoryski, Mirosław Augustyniak, radny mazowiecki również w imieniu marszałka województwa mazowieckiego, Marcin Grabowski, dyrektor delegatury Urzędu Wojewódzkiego, również w imieniu wojewody, Elżbieta Abramczyk, burmistrz Myszyńca, Dariusz Łukaszewski, wójt gminy Kadzidło oraz dyrektor Grzegorz Parzych i radna Ewa Szurnicka, Grzegorz Fabiszewski, wójt gminy Łyse, Anna Gocłowska, wiceprezydent Ostrołęki, Janusz Obrębski, przewodniczący Rady Gminy w Baranowie oraz skarbnik Joanna Kmiołek.
Goście mogli podziwiać na scenie artystów, zarówno kurpiowskich z zespołu folklorystycznego Kurpianka pod kierownictwem Pawła Łaszczycha, jak też muzyków spoza regionu – zespół Zawierucha, któremu również bliskie są tradycyjne ludowe melodie. Dlatego nie dziwi fakt, że podczas koncertu wiele par ruszyło w tany i tym tanecznym krokiem przeszło pod maneż, gdzie zaczęła się Potańcówka Kurpikowa, którą koordynował, ale także grał do tańca, Tomasz Mielnicki.
Zagroda Kurpiowska w Kadzidle tonęła powoli w ciemności. Rozświetlały ją lampy pod maneżem, bursztynowe lampy na scenie, girlandy pod namiotem, gdzie można było skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez Ewę i Adama Krzyżewskich, gdzieniegdzie stały lampiony z uwięzionymi płomykami świec. Zabawa trwała. Ostatnich tancerzy przywitał nowy dzień.
Dziękujemy! Zapraszamy za rok!

Patronami Gali Kurpików 2020 byli: marszałek województwa mazowieckiego, marszałek województwa podlaskiego, prezydent Ostrołęki, starosta ostrołęcki, starosta łomżyński, starosta przasnyski
„Kurpiki 20. Takie są Kurpie!” dofinansowali i wsparli: Narodowe Centrum Kultury, Powiat Ostrołęcki, Województwo Podlaskie, Gmina Kadzidło, Powiat Przasnyski, Powiat Łomżyński, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Mieszki w Kadzidle, a także Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Baranowie, firma Pyrys-Bud, Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej, Spółka Agromasz, Firma Omis, Odlewnia MJM, Beton Stal, Kurpiowski Bank Spółdzielczy w Myszyńcu, Nadleśnictwo Myszyniec, Nadleśnictwo Ostrołęka oraz Nadleśnictwo Parciaki, spółka Sanprod, Ubezpieczenia Sikorscy oraz firma Wald-Glob z Pułtuska.
Patronami medialnymi byli: TVP Kultura, TVP3 Warszawa, Tygodnik Ostrołęcki, Radio OKO i Radio Nadzieja oraz portale moja-ostroleka i eOstroleka.

Więcej zdjęć na naszym facebooku: https://www.facebook.com/Kurpie.org/photos/pcb.1618214011705429/1618164088377088/

KURPIKI 2023

 

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Partnerem wydarzenia jest

Honorowy Partner przedsięwzięcia

Współorganizatorzy

Miasto Ostrołęka

Gmina Kadzidło

Kalendarium

Słownik Kurpiowski

Z puszczy do sieci

Magazyn Regionalny Kurpie

Zapraszamy po pobierania i czytania Magazynu Regionalnego Kurpie. Magazyn jest w wersji elektronicznej do pobrania TUTAJ (19 MB pdf)

Sponsorzy i partnerzy

Rozlicz PIT Online

Wycinanka gwiazda