Konferencja poświęcona regionalizmowi zainaugurowała obchody 25-lecia Związku Kurpiów.
Były niezmiernie ważne referaty, ciekawe postulaty i wystąpienia. Spotkanie uświetnili goście ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Nie tylko Związek Kurpiów świętuje swój jubileusz. 45-lecie istnienia obchodzi Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Konferencja „Oblicza regionalizmu kurpiowskiego” była znakomitą okazją, aby te lata pracy na rzecz Kurpiów zaakcentować.

Podczas konferencji mogliśmy wysłuchać i rozważyć słowa:dr hab. Jolanty Załęczny, prof. Akademii Finansów i Biznesu na temat: czy warto zajmować się historią regionalną oraz dr. Damiana Kasprzyka z Uniwersytetu Łódzkiego o tym, jak być regionalistą i odnaleźć się między wyzwaniem a satysfakcją. O swoich działaniach na Kurpiach przez pryzmat jubileuszy mówili Maria Samsel, dyrektorka Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów.
Wśród kurpiowskich prelegentów znaleźli się jeszcze dr Jerzy Kijowski z Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego im. A. Chętnika oraz Agnieszka Zaorska z Biblioteki Publicznej im. W. Gomulickiego w Ostrołęce.
Ciekawe i współczesne zagadnienia dotyczące regionalizmu poruszyli Maria Weronika Kmoch ze stowarzyszenia Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej, która mówiła o Kurpiach w sieci oraz Łukasz Gut, który zaprezentował regionalizm w portalach społecznościowych: Kurpie-historia i trwanie.
Ważnym punktem były wystąpienia Elżbiety i Eugeniusza Pryczkowskich ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zakończone muzycznym akcentem.