Związek Kurpiów Logo
Dołącz do nas
Związek Kurpiów na Facebooku
Województwo Podlaskie na Facebooku

Kurpiki rozdane

Związek Kurpiów
tel. 29 764 58 30
kom. 795 558 289
biuro@kurpie.org
Przekaż 1% podatku
1 procent

Leluja

17 listopada w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce odbyła się prezentacja drugiej części książki "Czesława Kaczyńska. Życie i twórczość" autorstwa Iwony Zyśk. Oprócz spotkania z bohaterką i autorką książki, organizatorzy zaprosili na warsztaty z wycinania firanek kurpiowskich.

W ubiegłym roku powstała pierwsza część książki i miała premierę na Jubileuszu 65-lecia pracy twórczej Czesławy Kaczyńskiej w Kadzidle. Postanowiono w tym roku uczcić drugą część książki w inny sposób i wykorzystać kunszt oraz talent twórczyni. Zaproszono na warsztaty z mistrzynią wycinanki kurpiowskiej, jaką jest Czesława Kaczyńska. Pod czujnym okiem utytułowanej artystki powstawały kurpiowskie firanki. W niezwykle miłej atmosferze wycięto wiele interesujących prac. Wydawcą książki jest Związek Kurpiów, autorką tekstu - Iwona Zyśk, zaś opracowania graficznego - Bartosz Duda. Publikacja ujrzała światło dzienne dzięki wsparciu Mazowieckiego Szlaku Tradycji oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. W publikacji znalazło się wiele cennych informacji na temat wycinanek. Nie brakuje też opisów z życia twórczyni, a także szczegółowego uzupełnionego kalendarium. Do bohaterki książki popłynęły ciepłe słowa, życzenia i gratulacje od Marty Głosek, wiceprezydent Miasta Ostrołęki, Krzysztofa Parzychowskiego, wicestarosty Powiatu Ostrołęckiego, Marii Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej, które wszystkich gościło, Mirosława Grzyba, prezesa Związku Kurpiów, a także twórców ludowych, gości z Łomży, Turośli, rodziny i przyjaciół.


Przy pysznych fafernuchach, łagodniaku i serniku autorstwa Elżbiety Prusaczyk i Małgorzaty Szkodzińskiej miło było się spotkać, porozmawiać i próbować przynajmniej wyciąć kurpiowską firankę.
Czesławie Kaczyńskiej życzymy zdrowia, siły i energii, abyśmy mogli jeszcze wiele razy spotkać się na takich warsztatach.


- Dziękujemy gościom za obecność, a Muzeum Kultury Kurpiowskiej za gościnę – powiedział Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów. - Za sfinansowanie wydania publikacji "Czesława Kaczyńska. Życie i twórczość" części drugiej, dziękujemy Mazowieckiemu Szlakowi Tradycji oraz Samorządowi Województwa Mazowieckiego.

Fotorelacja ze spotkania znajduje się na naszym profilu Facebook.

KURPIKI 2023

 

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Partnerem wydarzenia jest

Honorowy Partner przedsięwzięcia

Współorganizatorzy

Miasto Ostrołęka

Gmina Kadzidło

Kalendarium

Słownik Kurpiowski

Z puszczy do sieci

Magazyn Regionalny Kurpie

Zapraszamy po pobierania i czytania Magazynu Regionalnego Kurpie. Magazyn jest w wersji elektronicznej do pobrania TUTAJ (19 MB pdf)

Sponsorzy i partnerzy

Rozlicz PIT Online

Wycinanka gwiazda