Związek Kurpiów Logo
Dołącz do nas
Związek Kurpiów na Facebooku
Województwo Podlaskie na Facebooku

Kurpiki rozdane

Związek Kurpiów
tel. 29 764 58 30
kom. 795 558 289
biuro@kurpie.org
Przekaż 1% podatku
1 procent

Leluja
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PATRONAT ZWIĄZKU KURPIÓW!
W Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Władysława Skierkowskiego 25 lipca 2024 r. rozpoczęło się trzydniowe spotkanie inaugurujące kolejną edycję projektu „Wikipedia na Kurpiowszczyźnie”! To już trzecia odsłona tej wyjątkowej akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska, której celem jest zwiększenie widoczności regionu kurpiowskiego w największej encyklopedii świata za pomocą nowych treści oraz materiałów fotograficznych. W poprzednich latach odwiedziliśmy Kadzidło oraz Pułtusk, teraz zaś nadszedł czas na Myszyniec i okolice! Tematem przewodnim tegorocznego projektu jest muzyczne dziedzictwo regionu. W RCKK wysłuchaliśmy interesujących referatów dotyczących tradycji kurpiowskich oraz etnomuzykologii. Nasi prelegenci i prelegentki działali z wielką pasją: Joanna Turek opowiedziała o inicjatywach towarzyskich, które opierają się na muzyce tradycyjnej, a Paweł Dąbkowski o społecznych zrywach tradycji na Kurpiach. Mirosław Grzyb przedstawił znaczenie muzyki kurpiowskiej w działalności Związku Kurpiów, Remigiusz Mazur-Hanaj opowiedział o dziedzictwie muzycznym Puszczy Białej i swoich badań w tym regionie, a Weronika Grozdew-Kołacińska przybliżyła muzykę kurpiowską zachowaną w zbiorach Instytutu Sztuki PAN oraz omówiła realia pracy nad źródłami z perspektywy etnomuzykologicznej. Dzięki Marii Weronice Kmoch poznaliśmy ideę, potrzeby oraz cele przyświecające organizacji projektów takich jak ten na Kurpiach. Następnie po przerwie, podczas której mogliśmy spróbować wyśmienitych przysmaków kurpiowskich przygotowanych przez kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich w Zalesiu, odbyło się szkolenie z edytowania Wikipedii. Przeprowadził je zespół wikitrenterski: Katarzyna Andrzejowska, Leszek Dobrowolski, Dorian Olszewski oraz Kacper Szymański. Wieczorem, po obiedzie w Restauracji Marysieńka w Myszyńcu, dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Myszyniec, wzięliśmy udział w otwartym spotkaniu śpiewaczym w rezerwacie
przyrody Czarnia.
Drugiego dnia przenieśliśmy się do Siedliska Zuraśka w Zdunku. W niecodziennych okolicznościach, bo w stodole, Kacper Szymański przeprowadził krótkie szkolenie z podstaw edytowania Wikimedia Commons, po czym skupiliśmy się na merytorycznej pracy. Dzień zakończyliśmy spotkaniem śpiewaczym, podczas którego wraz z Kurpiowską Wspólnotą Pieśni śpiewaliśmy pieśni trampane, relikt dawnych tańców obrzędowych, zachowany dziś tylko na Kurpiach Zielonych, oraz tradycyjną potańcówką w stodole przy grających na żywo Kapeli Dziki Sad, Kurpiowskiej Akademii Smyczkowej oraz Kapeli aż do rana.
Tegoroczne spotkanie zamknęliśmy sobotnim spacerem po Myszyńcu, dzięki czemu poznaliśmy fascynujące zakamarki i zaułki tego miasteczka. Nawiązując do tematu przewodniego projektu, skupiliśmy się na śpiewaczkach i śpiewakach, instrumentalistach, zespołach oraz badaczach muzyki tradycyjnej związanymi z Myszyńcem. Spacer prowadziła Małgorzata Makowska z Koła Przewodników Turystycznych „Kurpie” w Myszyńcu, która przekazała nam wiele interesujących historii.
Kacper Szymański, Maria Weronika Kmoch
Stowarzyszenie Wikimedia Polska
Fot. Małgorzata Fruba

KURPIKI 2023

 

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Partnerem wydarzenia jest

Honorowy Partner przedsięwzięcia

Współorganizatorzy

Miasto Ostrołęka

Gmina Kadzidło

Kalendarium

Słownik Kurpiowski

Z puszczy do sieci

Magazyn Regionalny Kurpie

Zapraszamy po pobierania i czytania Magazynu Regionalnego Kurpie. Magazyn jest w wersji elektronicznej do pobrania TUTAJ (19 MB pdf)

Sponsorzy i partnerzy

Rozlicz PIT Online

Wycinanka gwiazda