Związek Kurpiów Logo
Dołącz do nas
Związek Kurpiów na Facebooku
Województwo Podlaskie na Facebooku

Kurpiki rozdane

Związek Kurpiów
tel. 29 764 58 30
kom. 795 558 289
biuro@kurpie.org
Przekaż 1% podatku
1 procent

Leluja
V Olimpiada Wiedzy o Kurpiach

V Olimpiada Wiedzy o Kurpiach za nami. W zmaganiach wzięło udział 33 uczniów z 11 szkół średnich z Ostrołęki, Łomży, Przasnysza, Baranowa i Myszyńca.
Były emocje, rozmowy i dyskusje przy pysznym cieście i herbatce, wspaniały obiad, a nade wszystko dzielenie się wiedzą o regionie kurpiowskim. W tym roku tematem przewodnim Olimpiady było 650-lecie Miasta Ostrołęki i to o Ostrołękę pytaliśmy młodych, zdolnych i niezwykle sympatycznych uczestników. Nie brakowało oczywiście też pytań o historię, kulturę i dziedzictwo Kurpiów. Część ustna zmagań związana była z dialektem kurpiowskim, ponieważ uczniowie musieli przygotować kurpiowski tekst, a komisja zwracała uwagę na poprawną wymowę. Dużo emocji, jak zwykle, dostarczył etap ustny zespołowy.

Zwycięzcami w kategorii indywidualnej zostali:

  • I miejsce - Urszula Filipkowska z I LO im. T. Kościuszki w Łomży
  • II miejsce - Zuzanna Juszkowska z Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu
  • III miejsce - Amelia Dawid z II LO im. C. K. Norwida w Ostrołęce.


Bardzo dobry wynik osiągnęli także: Otylia Olender, Maciej Ciak, Aleksander Pianka, Urszula Ropiak, Aleksander Biały, Miłosz Piersa.
W kategorii zespołowej zwyciężyły szkoły:

  • I miejsce - Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce
  • II miejsce - II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Ostrołęce
  • III miejsce - Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. J. Psarskiego w Ostrołęce.

Świetny wynik, bliski podium, zdobyły także szkoły: I LO im. T. Kościuszki w Łomży, Zespół Szkół Powiatowych w Przasnyszu i Liceum Klasyczne im. Papieża Jana Pawła II w Ostrołęce.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom - wszyscy są Finalistami V Olimpiady Wiedzy o Kurpiach.

Uczestnikom gratulowali: Michał Giers z ostrołęckiego kuratorium, dyrektor Katarzyna Grodzka z Powiatu Ostrołęckiego, dyrektor Barbara Stepnowska i wicedyrektor Adam Zienkiewicz z ZSZ nr 4 w Ostrołęce, a także twórczyni ludowa Czesława Lewandowska. Rywalizację oceniała komisja, w której skład wchodzili: Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów, dr Urszula Kuczyńska, Krystyna Łaszczych, dr Krzysztof Augustyniak.
Olimpiadę dofinansowali: Miasto Ostrołęka oraz Powiat Łomżyński. Wspaniałe szklane statuetki, które trafiły do zdobywców pierwszych miejsc ufundowała firma Lus-ar. Szkło i lustra. Zaprojektowała je Magdalena Krystianiak.
Dziękujemy za pomoc, otwartość i nieprzebraną życzliwość Zespołowi Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika: dyrekcji, nauczycielkom, instruktorkom, kucharkom i uprzejmym uczniom!
Za współpracę dziękujemy: Muzeum Kultury Kurpiowskiej i Muzeum-Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.

Drodzy uczestnicy, gratulujemy! Jesteście mądrzy, kulturalni i do Was należy przyszłość! Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok, na VI Olimpiadzie Wiedzy o Kurpiach.

Fotoreportaż na naszym profilu FB. 

KURPIKI 2023

 

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Partnerem wydarzenia jest

Honorowy Partner przedsięwzięcia

Współorganizatorzy

Miasto Ostrołęka

Gmina Kadzidło

Kalendarium

Słownik Kurpiowski

Z puszczy do sieci

Magazyn Regionalny Kurpie

Zapraszamy po pobierania i czytania Magazynu Regionalnego Kurpie. Magazyn jest w wersji elektronicznej do pobrania TUTAJ (19 MB pdf)

Sponsorzy i partnerzy

Rozlicz PIT Online

Wycinanka gwiazda