Związek Kurpiów Logo
Dołącz do nas
Związek Kurpiów na Facebooku
Województwo Podlaskie na Facebooku

Kurpiki rozdane

Związek Kurpiów
tel. 29 764 58 30
kom. 795 558 289
biuro@kurpie.org
Przekaż 1% podatku
1 procent

Leluja

Od 2001 roku przyznawane są Nagrody Prezesa Związku Kurpiów. Tradycyjnie, co roku, trafiają do osób, organizacji, instytucji, które w szczególny sposób chronią dziedzictwo Kurpiów, budzą tożsamość i promują region. 20 marca w Ostrołęckim Centrum Kultury Kurpiki zostały wręczone po raz 22. Trafiły do 13. laureatów.

- Nie spotkaliśmy się tutaj, aby się bawić – mówił podczas uroczystej Kurpikowej Gali Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów. - Spotykamy się, aby wraz z laureatami latośimy, łóńskimi i starszymi, wspólnie świętować. Spotykamy się, aby przeżywać na nowo nasze dziedzictwo, aby pogłębiać naszą tożsamość, naszą miłość do Kurpi i Polski.
Na to wspólne świętowanie goście przybyli tłumnie z trzech województw, w których granicach region się rozciąga. Tegoroczne Kurpiki rozpoczęły się prezentacjami twórczości ludowej, kiermaszem książek regionalnych i wystawą Zielnika Kurpiowskiego Agnieszki Zielewicz. Odwiedzający mogli porozmawiać z twórcami i artystami, a także kupić palmę kurpiowską, pisanki, wycinanki, koszyczki, chusty, koronki. Wśród twórców nie zabrakło Czesławy Kaczyńskiej, Władysława Murzyna, Stanisława Ropiaka, Elżbiety Prusaczyk, Krystyny Łaszczych, Wiesławy Bogdańskiej, Czesławy Marchewki, Marty Bachmury, Bożeny Bochomulskiej, Zofii Gadomskiej, Jadwigi Niedźwiedzkiej i Teresy Niedźwiedzkiej. Interesujące stoisko przygotował Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Barwne palmy kurpiowskie królowały na stoisku Kółka Rolniczego Zagajnica.
Galę rozpoczęto od odśpiewania hymnu Związku Kurpiów - pieśni „W Myszynieckiej Puszczy.” A potem zaproszono publiczność na spektakl teatralny „Śnij Kurpiu, śnij”, wyreżyserowany przez Bartłomieja Ostapczuka, który napisał również scenariusz. W aktorów wcielili się członkowie Zespołu Folklorystycznego Kurpiowszczyzna działającego przy Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej imienia ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu. Muzyką i światłem zajął się Karol Samsel, na żywo grali: Adam Andrzejczyk, Dariusz Glinka, Krystyna Olk, Andrzej Olk, Karol Samsel. Sztuka przeniosła widzów w świat snów i marzeń, ale zdecydowanie kurpiowskich. Ze strojami ludowymi, gwarą, pieśnią. Widzowie nie szczędzili braw i słów zachwytu.
Najważniejszym punktem Gali było oczywiście wręczenie Kurpików 2022. Statuetek było 13. Kapitułę Nagrody stanowili: Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów, Maria Samsel, dyrektorka Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Zdzisław Ścibek, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Skierkowskiego w Myszyńcu, Justyna Kaczorek, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Baranowie oraz Iwona Choroszewska-Zyśk, wiceprezeska Związku Kurpiów. Kapituła powołała w tym roku do życia nową kategorię pod nazwą Inicjatywa.
Laureaci Kurpików 2022
Kategoria: Muzyka i Taniec
Jan Szydlik - śpiewak ludowy, który zdobył najwyższe nagrody na festiwalach ogólnopolskich. Należy do Kurpiowskiego Zespołu Folklorystycznego „Carniacy” z Czarni i Folkowej Kapeli Brata Zenona. Jest kapelmistrzem orkiestry dętej.
Robert Domurad - zaangażowany w budowę instrumentów ludowych. Śpiewa. Należy do Kurpiowskiego Zespołu Pod Borem z Zawad. Wieloletni dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Baranowie. Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w tejże gminie.
Kategoria: Ochrona Dziedzictwa Kulturowego
Kółko Rolnicze ZAGAJNICA w Łodziskach (gm. Lelis) - realizuje wiele działań związanych z ochroną dziedzictwa kurpiowskiego, a to przez popularyzację stroju ludowego, a to przez utworzenie ścieżki edukacyjnej „Kraska – ptak Równiny Kurpiowskiej”, a to przez warsztaty kulinarne. W roku 2022 Zagajnica zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Kategoria: Twórczość ludowa
Edyta Maria Pliszka-Późniewska – wszechstronna twórczyni ludowa. Laureatka konkursów kulinarnych z kuchni regionalnej, w tym konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego. Chętnie przekazuje swoje twórcze umiejętności podczas warsztatów. Regionalistka. Angażuje się społecznie, między innymi w pracę z osobami z niepełnosprawnościami.
Kategoria: Promowanie regionu
Dziennik Internetowy Moja Ostrołęka - obchodzi Jubileusz 20-lecia. Jego przedstawicieli nie brakuje na żadnej z regionalnych imprez i uroczystości. Promuje między innymi turystykę w naszym regionie, a także twórców i artystów ludowych. Obejmuje patronatem wydarzenia regionalne. Nagrodę odebrał Krzysztof Chojnowski – redaktor naczelny.
Kategoria: Talent
Bartłomiej Ostapczuk - aktor, reżyser przedstawień teatralnych, autor choreografii, ruchu scenicznego, nauczyciel. Pomysłodawca i założyciel Warszawskiego Centrum Pantomimy, Teatru Pantomimy „Mimo.” Reżyser i scenarzysta spektaklu „Śnij Kurpiu, śnij”.
Kategoria: Pracodawca
Agencja Handlowo-Usługowa Kurpie - istnieje od 1991 roku. Działa na rynku ogólnopolskim ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy. Zajmuje się między innymi pracami budowlanymi i konserwatorskimi, np. remontem Baszty Prochowej w ciągu murów obronnych Starego Miasta w stolicy. Wspiera regionalnych poetów, pisarzy i regionalistów. Nagrodę odebrali Maria Magdalena Parzychowska-Kurpiewska i Stanisław Tadeusz Kurpiewski.
Kategoria: Budzenie tożsamości
Gminny Ośrodek Kultury w Rozogach - pod jego egidą odbywają się warsztaty śpiewu ludowego, warsztaty instrumentalne, powiatowy konkurs palmy wielkanocnej, czy festiwal smaków pogranicza mazursko-kurpiowskiego. Funkcjonuje przy nim grupa śpiewacza Dąbrozionki, Babskie Olekanie, Klonowskie Kurpsianki i Rozoski Zespół Ludowy. Działa regionalna izba pamięci imienia Henryka Dąbrowskiego. Instytucja kultury gminy Rozogi w województwie warmińsko-mazurskim. Dyrektorką Gminnego Ośrodka Kultury jest Karolina Lewandowska-Zając.
Kategoria: Nauka i pióro
Jacek Czaplicki - ostrołęczanin, z wykształcenia i pracy zawodowej inżynier. Badacz społeczny, który swoją uwagę skupił na okresie I wojny światowej oraz jej zachowanych w kurpiowskim krajobrazie korelatach w postaci cmentarzy wojennych oraz miejsc walk. Należy do stowarzyszenia naukowego Ośrodek Badań Europy Środkowo-Wschodniej. Autor Facebookowej strony Rowerem wokół Ostrołęki.
Kategoria: Inicjatywa
Biblioteczka Kurpiowska - zrodziła się w 2007 roku. Dzięki niej o talentach pisarskich, malarskich, twórczych wielu Kurpiów usłyszał świat. Jej pomysłodawcą i twórcą jest Dariusz Łukaszewski, wójt gminy Kadzidło i to właśnie w tej gminie Inicjatywa ta się zrodziła i funkcjonuje. Śmiało możemy stwierdzić, iż to fenomen na skalę Polski, a może nie tylko... W jej ramach ukazało się blisko pięćdziesiąt już tomów, tomików, płyt, przewodników, zbiorów pocztówek, dzieł naukowych.
Kategoria: Działalność publiczna
Katarzyna Grodzka - od niemal dwudziestu lat jest związana ze Starostwem Powiatowym w Ostrołęce. Pełni funkcję dyrektorki Wydziału Promocji i Rozwoju. Promotorka i popularyzatorka kultury kurpiowskiej. Jej wielką pasją jest taniec. Tańczyła w Zespole Tańca Ludowego Ostrołęka.
Józef Kur - pochodzi z kurpiowskiego Wachu. Piastował stanowisko wójta gminy Kadzidło. To w czasach jego urzędowania zainicjowano, odbywające się do dziś w czerwcu, Wesele Kurpiowskie. Przez wiele lat zaangażowany w działalność Związku Kurpiów, między innymi pełnił funkcję skarbnika stowarzyszenia.
MZKS Narew 1962 Ostrołęka - istnieje od 1962 r. Obchodom 60-lecia klubu towarzyszyła między innymi wystawa w Muzeum Kultury Kurpiowskiej: „Niebiesko-czerwoni. 60 lat minęło”. Obszarem działalności Narwi na przestrzeni lat była nie tylko piłka nożna, ale także inne dyscypliny, m.in. siatkówka, kolarstwo, podnoszenie ciężarów. Statuetkę odebrał prezes Tomasz Mrozek.
Laureaci otrzymali nie tylko statuetki Kurpika 2022, ale także wiele gratulacji i słów podziękowania. Głos zabrał Marek Olbryś, wicemarszałek podlaski, Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki, Lech Marek Szabłowski, starosta łomżyński, Łukasz Kulik, prezydent Ostrołęki. List od Adama Struzika, marszałka mazowieckiego przekazał Mirosław Augustyniak, radny województwa mazowieckiego. Samorząd Województwa Mazowieckiego był partnerem wydarzenia, a właśnie w tym roku świętuje 25-lecie. Głos zabrał także Marcin Grabowski, kierownik delegatury Urzędu Województwa Mazowieckiego w Ostrołęce. Był także Janusz Pawlak, przedstawiciel Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Okazją do złożenia gratulacji, spotkania z laureatami Kurpików była degustacja potraw regionalnych, którą przygotowało Gospodarstwo Agroturystyczne ELA Elżbiety i Mirosława Żebrowskich z Wydmus. Słodkości i ciasta, w tym oczywiście kurpiowskie fafernuchy, przygotowało Kółko Rolnicze Zagajnica z Łodzisk, zaś krzepiącą kawę - Kawiarnia i Pub Na Paletach z Kadzidła. Nie mogło zabraknąć kurpiowskich melodii, które grali na skrzypcach i harmonii pedałowej: Magdalena Konieczek i Tomasz Mielnicki.
Patronami Kurpików 2022 byli: Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, Łukasz Kulik, prezydent Ostrołęki, Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki, Lech Marek Szabłowski, starosta łomżyński, Krzysztof Bieńkowski, starosta przasnyski.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Współorganizatorzy i partnerzy: Miasto Ostrołęka, Powiat Ostrołęcki, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Samorząd Województwa Podlaskiego, Powiat Łomżyński, Gmina Kadzidło oraz Ostrołęckie Centrum Kultury.
Partnerzy: Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu, Powiat Przasnyski, Gmina Baranowo, Gmina Myszyniec, Gmina Łyse, Gmina Rozogi, Gmina Długosiodło, Gmina Olszewo-Borki, Gmina Zbójna, Gmina Lelis i Gmina Czarnia.
Darczyńcy: Agromasz, Omis, Stora Enso, Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej, Odlewnia MJM, Kurpiowski Bank Spółdzielczy w Myszyńcu, Nadleśnictwo Myszyniec, Nadleśnictwo Ostrołęka, Sanprod, Ubezpieczenia Sikorscy.

KURPIKI 2023

 

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Partnerem wydarzenia jest

Honorowy Partner przedsięwzięcia

Współorganizatorzy

Miasto Ostrołęka

Gmina Kadzidło

Kalendarium

Słownik Kurpiowski

Z puszczy do sieci

Magazyn Regionalny Kurpie

Zapraszamy po pobierania i czytania Magazynu Regionalnego Kurpie. Magazyn jest w wersji elektronicznej do pobrania TUTAJ (19 MB pdf)

Sponsorzy i partnerzy

Rozlicz PIT Online

Wycinanka gwiazda