ul. Świętokrzyska 2, 07-410 Ostrołęka, tel. 029 764 58 30, email: biuro@kurpie.org

Aktualności | Galeria | Dołącz do nas | Kontakt |

Menu

Dwumiesiecznik "Kurpie"

 

 

 

Kurpie
Kurpie - krótko samochodem w jeden dzień.
Jeden dzień na Kurpiach
Trasa turystyczna  samochodowa  Ostrołęka – Nowogród – Łyse – Myszyniec – Czarnia – Baranowo – Kadzidło -  125 km  
 „Ej Kurpiku! Ej Kurpiku ! Na co strzelby mas ? – Abym bronił mej ojczyzny Kiedy przyjdzie czas.
Jakże bronić będziesz kraju, gdy siedzisz wśród drzew? Ej, niejeden Kurp już oddał Za Ojczyznę krew.
Ho! – zapada wróg w głąb puszczy A tu nagle:  stój! Zza pni drzewnych, od wykrótów Leci kulek rój.
Hej, nie damy naszej puszczy Obcemu do rąk. Bronić będziem chat i pola I tych naszych łąk.”
Pragniemy zaprosić Państwa do poznania Kurpi – krainy, położonej między rzeką Narwią, Orzycem, Pisą i od strony północnej granicą Mazur. Region ten, nazywany Puszczą Kurpiowską lub Zieloną,  zamieszkuje od kilkuset lat  lud puszczański. Słynie on z niezwykłej waleczności i odwagi, czemu dawał wyraz w czasie potopu szwedzkiego, powstań narodowych oraz wojen światowych. O Kurpiach pisano wiersze i śpiewano pieśni. Poprzez zamieszkiwanie pośród trudnodostępnej puszczy,  na uboczu kraju – wykształciła się tu bogata, niepowtarzalna  kultura, przejawiająca się w mowie, śpiewie, tańcach, stroju, sztuce ludowej, stylowym budownictwie drewnianym itd.  Kultura ta do dzisiaj jest jeszcze żywa, przez co Kurpie obok Kaszubów i Górali uznawani są za najbardziej wyrazisty i barwny region Polski. Właśnie ta zachowana kultura, i zachowana w dużej mierze przepiękna leśna przyroda oraz gościnność mieszkańców – powodują, że region ten koniecznie trzeba zwiedzić i poznać. Czy można poznać Kurpie w jeden dzień? Nie można, ale ta jednodniowa wycieczka może być bodźcem do powrotu w te strony na dłużej.

Ostrołęka  (zwiedzanie – ok. 1 godz.) - spacer mostem   im. Gen. Madalińskiego, Plac Gen. Bema, kościół pobernardyński św. Antoniego,  Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Ostrołęka – prawa miejskie posiada od 1373 roku. Liczy 56 tys. mieszkańców. W latach 1975-1999 stolica województwa, dziś stolica powiatu. Duży  ośrodek gospodarczy i kulturalny. W 1831r. stoczono tu jedną z największych  bitew Powstania Listopadowego, w czasie której wsławił się ppłk  Józef Bem. Wcześniej , bo w 1809r. miała tu miejsce bitwa wojsk napoleońskich z rosyjskimi, co uwidacznia umieszczenie nazwy Ostrołęki na Łuku Triumfalnym w Paryżu. Z miastem związane są osoby m.in. dr. Józefa Psarskiego /1968-1953/ oraz Zofii Niedziałkowskiej  / 1904-1991/– autorki biografii miasta. Parking dla samochodów przy rondzie ks. Siemowita III -  skrzyżowanie drogi Warszawa-Suwałki oraz Ostrołęka –Olsztyn. Idziemy przez nowy  most o  wiszącej konstrukcji, z którego obserwujemy dolinę rzeki Narwi oraz panoramę miasta. Po zejściu z mostu znajdziemy się na Placu Gen. Bema – rynku ostrołęckiego starego miasta. Wokół zabytkowa XIX-wieczna zabudowa – ratusz, siedziby magistratu i starostwa, budynek dawnej poczty. Południową pierzeję rynku zburzyli okupanci niemieccy w czasie II wojny światowej, szykując teren pod wielki Dom Kultury. Obok  ratusza idziemy  ul. Kościuszki do Placu Prymasa Wyszyńskiego. Tu znajduje się kościół i zabudowania poklasztorne bernardynów - najpiękniejszy obiekt historyczny w mieście. Nazywany jest perłą późnego baroku północnego Mazowsza. Skromny zewnętrznie, uderza bogactwem wnętrz i przepiękną polichromią. Ufundowany w 1672r. przez Tomasza Gocłowskiego – sędziego ziemi nurskiej.  W jego murach bronili się w czasie Powstania Listopadowego słynni „Czwartacy” - 4 Pułk Piechoty Liniowej (na zewnątrz  murów od strony ul. Staszica znajduje się mogiła poległych Czwartaków).  Wejście do zabytkowego kościoła znajduje  się z podwórza od strony Placu Kard. Wyszyńskiego lub od strony ul. Gen. Bogusławskiego (dworzec PKS). Zwiedzając obiekt w dzień świąteczny  będziemy  mogli dodatkowo zwiedzić krużganki i znajdującą się tam Kalwarię. Wracamy ulicą Gomulickiego.  Wiktor Gomulicki - autor „Wspomnień niebieskiego mundurka” mieszkał w Ostrołęce, co upamiętnia tablica na budynku bankowym. Po dojściu do ul. Bartosza Głowackiego, kierujemy się w prawo w stronę widocznego ratusza. Po drodze mijamy najstarszą ostrołęcką cukiernię - Leszczyńskich, założoną w 1918r. Warto wstąpić na wyśmienite ciastka.  Przy rynku, za pomnikiem  gen. Józefa Bema, w gmachu dawnej poczty znajduje się Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Można tutaj obejrzeć wiele interesujących wystaw dotyczących miasta i regionu kurpiowskiego oraz kupić wydawnictwa, przewodniki, pamiątki, prace artystów ludowych.

 Po zwiedzeniu muzeum, wracamy do swoich samochodów, by wyruszyć w dalszą drogę. Smakoszy potraw regionalnych zaprasza znajdująca się w pobliżu (150m) Karczma Kurpiowska OSTOJA tel. (0-29) 7602625, znajdująca się przy ul. Stacha Konwy w kier. na Olsztyn.  Następny etap – Nowogród.

Informacje praktyczne
Muzeum Kultury Kurpiowskiej – pl. Bema 8 – tel. /029/764-5443. Czynne codziennie oprócz poniedziałków. Wtorki i czwartki 10-16, pozostałe dni 10-14. W niedziele wstęp bezpłatny.
Imprezy doroczne : Dni Ostrołęki obchodzone  12 –26 maja, w czasie których odtwarzane jest m.in. plenerowe  widowisko „Bitwa pod Ostrołęka”

Hotele
Energetyk - ul. I Armii Wojska Polskiego tel/fax /029/7692248,7691181; Interhotel - ul. Partyzantów 1 tel./fax /029/7691012; Przy Stadionie - ul. Witosa 1 tel./029/ 7606889

Nowogród  (30 km trasy)
Miasto położone na wysokim brzegu Narwi. Ok. 2 tys. mieszkańców. Początki osady  sięgają XII w. Główną atrakcją miasta jest Skansen Kurpiowski, który  założył w 1927r. Adam Chętnik – wielki rodak i badacz ziemi kurpiowskiej. Jest to jedno z najstarszych  i najpiękniej położonych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce.  Zbudowane zostało na wysokim brzegu Narwi, skąd roztacza się piękny widok na rzekę i położone za nią tereny Puszczy Kurpiowskiej. Możemy tu podziwiać wiele oryginalnych  obiektów, m.in. zabudowania gospodarskie, chałupy, wiatrak z Plewek, młyn wodny z Dobregolasu II poł. XIXw., olejarnię z Witowego Mostu XIXw., spichlerz z Dylewa Starego przełom XVIII/XIX w., kuźnię z Zalasa z końca XVIIIw., karczmy. Obok znajduje się wiele obiektów mniejszych jak kapliczki, ule- kłody z XIX w., odrzynki drzew bartnych, kierat itp. Na miejscu w sklepiku można kupić przewodniki, pamiątki oraz wyroby twórców ludowych. W adaptowanej chacie, na terenie skansenu  znajduje się też restauracja  „Kurpsiosko karcma” (tel. (0-86) 2175554 lub 0604567443), która zaprasza zmęczonych i zgłodniałych turystów na potrawy i napoje kuchni kurpiowskiej.

Informacje praktyczne
Skansen w Nowogrodzie ul. Zamkowa 25, tel./fax  086 2175562 czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 9-16, soboty i niedziele 10-17. Na miejscu można zamówić przewodnika.
Coroczne imprezy regionalne w Nowogrodzie:
  • Pierwsza niedziela  czerwca - Skansenowskie Spotkania  
  • Koniec czerwca – Dni Kultury Kurpiowskiej

Hotele

Hotel i Restauracja Zbyszko ul. Obrońców Nowogrodu 2 tel. (0-86) 2175518, 2175799
Po zwiedzeniu skansenu  trasą na Olsztyn przez Dębniki, Zbójnę, Kuzie jedziemy do Łysych (29 km).

Łyse (59 km trasy)
Miejscowość liczy 1600 mieszkańców.  W centrum wsi dwa kościoły – stary drewniany św. Anny z 1876r. oraz nowy z 2000roku.  Miejscowość słynie z dorocznych konkursów na największą i najpiękniejszą palmę wielkanocną, które odbywają się  w Niedzielę Palmową. 

W pobliskiej wsi Lipniki znajduje się atrakcyjne gospodarstwo agroturystyczne EWA, z kuchnią regionalną, noclegami oraz tradycjami regionalnymi. Tel. (0-29) 7726110 lub 0604589356.

Z Łysych drogą na Olsztyn kierujemy się w stronę Myszyńca, gdzie zatrzymujemy się na  parkingu przy kościele.

Myszyniec  (74 km trasy)
Miasto nad rzeką Rozogą, ok. 3 tys. mieszkańców. Miasto założone przez jezuitów w 1654r. W jego okolicach pod Kopańskim Mostem  w 1708r. Kurpie pod przywództwem legendarnego Stacha Konwy stoczyli bitwę z grabiącymi wsie  Szwedami. W murowanej  dzwonnicy z XVII w., która miała być częścią wielkiego zespołu klasztornego ciekawostką są metalowe obroże tzw. kuny, w które kiedyś zakuwano przestępców.  Za udział Kurpiów w 1863r. w powstaniu styczniowym (pod Myszyńcem doszło do bitwy oddziałów powstańczych pod dowództwem Zygmunta Padlewskiego z Rosjanami), miasto  pozbawione zostało praw miejskich, które odzyskało dopiero w r. 1993.

Najokazalszą budowlą w Myszyńcu jest kościół św. Trójcy, zbudowany w latach 1909-1922 w stylu neogotyckim. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na tablicę pamiątkową poświęconą ks. Władysławowi Skierkowskiemu /1986-1941/, wikariuszowi tutejszej parafii w latach 1913-1915,  który w okresie międzywojennym zebrał i spisał ponad dwa tysiące pieśni i obrzędów kurpiowskich, tworząc  największy w Polsce zbiór pieśni ludowych.
W niedużej odległości od kościoła (ok. 200m), w okolicy dworca PKS  znajduje się regionalna restauracja HOPLA z kuchnią kurpiowską i oryginalnym wystrojem wnętrza.

Informacje praktyczne:
Imprezy folklorystyczne:
  • Jarmark Kurpiowski – ostatnia niedziela maja
  • Miodobranie Kurpiowskie – ostatnia niedziela sierpnia

W pobliskiej wsi Wydmusy znajduje się gospodarstwo agroturystyczne ELA tel. (0-29) 7721912 lub 609858698, które poleca noclegi, kuchnie regionalną i inne atrakcje.

Drogą na Chorzele jedziemy w stronę Czarni. Po ok. 10 km, po dojechaniu do rezerwatu Czarnia (tablica i kapliczka św. Huberta  z niedźwiadkiem), skręcamy w prawo – 2 km do Czarni.

Czarnia (86 km trasy)
Czarnia – najmniejsza z gmin kurpiowskich, tylko 26oo mieszkańców. Warto zobaczyć neogotycki koścół z 1903r. Z niedalekiego Surowego pochodził brat Zenon Żebrowski – przyjaciel św. Maksymiliana Kolbe i towarzysz jego wyprawy do Japonii. Brat Zenon pozostał w Japonii, oddając się pracy misyjnej i dobroczynnej.  Przed kościołem w Czarni stoi pomnik brata Zeno, na którym przytula on dwójkę dzieci – małą Kurpianeczkę i Japończyka. Napis na tablicy po polsku i japońsku - „Miłość bez granic”. Od r. 2002 w starej drewnianej plebanii tutejszy proboszcz ks. Wacław Nowacki urządził Muzeum Polsko-Japońskie im. Brata Zenona. 

Następnie zwiedzamy jeden z rezerwatów Puszczy Kurpiowskiej – rezerwat „Czarnia”. Zatrzymujemy samochód albo na leśnym parkingu 50 m przed skrzyżowaniem, albo też przecinamy drogę Myszyniec –Chorzele, po prawej stronie mając kapliczkę św. Huberta i po 200m zatrzymujemy się w miejscu oznaczonym  tabliczką „Rezerwat przyrody”. Pozostawiamy samochód na małym leśnym parkingu, tuż przed szlabanem rezerwatu. Dalej możemy iść przez las wydeptanym głównym szlakiem. Podziwiamy ogromne sosny i świerki, jakich nie uświadczysz już w normalnych lasach. Po ok. 250 m zobaczymy ogrodzoną i oznakowaną pierwszą sosnę bartną. Kilkadziesiąt metrów dalej kloc sosny bartnej, przewrócony przez wichurę. Takich sosen, z prawdziwymi, liczącymi ok. 200 lat barciami, można spotkać tu jeszcze kilka. Barnictwo, czyli pozyskiwanie miodu od pszczół z barci na sosnach było kiedyś  głównym zajęciem Kurpiów.

Nie zawracając, jedziemy w kierunku  Zawad – 5 km. Po ok. 1 km drogi mijamy  wieś Bandysie. W czasie II wojny światowej za niepowodzenie w potyczce z partyzantami, Niemcy urządzili obławę na mieszkańców wsi i wywieźli wszystkich mężczyzn do obozów koncentracyjnych. Ze 120 przeżyło tylko siedmiu. Tamto tragiczne wydarzenie upamiętnia odsłonięty w 1976r. pomnik z nazwiskami wywiezionych i zamordowanych mieszkańców. Położony jest przy drodze, którą jedziemy. Jadąc cały czas prosto (część drogą żwirową) dojedziemy do drogi asfaltowej Myszyniec – Brodowe Łąki, gdzie skręcamy w prawo. Wkrótce Zawady. Z tą miejscowością  związana jest postać Aleksandra Kopcia – nauczyciela i organizatora tutejszego ruchu kulturalnego. Za Omulwią  rozpoczyna się wieś Brodowe Łąki.
W Brodowych Łąkach przed kościołem skręcamy w lewo, kierując się na Baranowo (9 km).

Baranowo  (110 km trasy)
Baranowo – wieś gminna. Ok. 2ooo mieszkańców. Warto zobaczyć kościół parafialny zbudowany z czerwonej cegły w stylu neogotyckim. Miejscowość znana jest z nowoczesnych zakładów mleczarskich: Hochlandu i Spółdzielni Mleczarskiej KURPIE. Z Baranowem związane są dwie postacie: ks. Jana Trzaskomy, przedwojennego proboszcza, wielkiego społecznika i organizatora życia kulturalnego, zamordowanego w Dachau w 1943r. oraz Bronisława Talara - organizatora ruchu partyzanckiego na terenie gminy, zamordowanego przez hitlerowców w Królewcu.  Z Baranowa kierujemy się z powrotem na Ostrołękę. Mijamy wieś Czarnotrzew, rzekę Omulew i na skrzyżowaniu w Chudku skręcamy w lewo na Kierzek. Po 1 km skręcamy w prawo na Kadzidło (8 km), gdzie po dojechaniu zatrzymujemy się na parkingu koło kościoła.

Kadzidło (125 km trasy)
Miejscowość licząca ponad 4 tys. mieszkańców – wraz z Myszyńcem i Łysymi stanowi centrum kultury kurpiowskiej.  Z Kadzidłem związane są postacie ks. Mieczysława Mieszki – proboszcza parafii oraz organizatora życia społecznego i kulturalnego w Kadzidle po II wojnie światowej i ks. Stanisława Tworkowskiego, kapelana Armii Krajowej, przyjaciela Prymasa Wyszyńskiego, propagującego kulturę kurpiowska na łamach ogólnopolskich wydawnictw religijnych i publikacji książkowych.

Zwiedzanie rozpoczynamy od zbudowanego w stylu neobarokowym kościoła św. Ducha. Obok znajduje się położony na wzgórzu cmentarz. Na nim dzwonnica z kaplicą poświęconą poległym i pomordowanym Kurpiom. Odważnych zachęcamy do wejścia na taras widokowy dzwonnicy.  Następnie zwiedzamy  położoną wśród sosnowego lasu  Zagrodę Kurpiowską . Możemy tu zobaczyć, jak Kurpie dawniej żyli  i kupić pamiątki. Wejście i parking od strony ul. Słonecznej. Po męczącej wędrówce, wypada zajechać do położonej obok skansenu stacji paliw, by w nowocześnie urządzonym barze skosztować znakomicie przyrządzanych i podawanych potraw kurpiowskich (polecamy pierogi).
Imprezy folklorystyczne:
  • Wesele Kurpiowskie – III niedziela czerwca
W Kadzidle kończy się nasz  jednodniowy samochodowy szlak turystyczny. Stąd w zależności od wcześniejszych planów  albo wracamy do domów, albo jedziemy na Mazury, albo na nocleg do hotelu w Ostrołęce, Łomży czy Nowogrodzie  czy też, co polecamy,   do gospodarstw agroturystycznych.
 
Mirosław Grzyb