ul. Świętokrzyska 2, 07-410 Ostrołęka, tel. 029 764 58 30, email: biuro@kurpie.org

Aktualności | Galeria | Dołącz do nas | Kontakt |

Menu

Dwumiesiecznik "Kurpie"

 

 

 

Aktualności
Kurpiki 2017

12 marca w Ostrołęckim Centrum Kultury po raz siedemnasty prezes Związku Kurpiów wręczył Kurpiki zasłużonym dla regionu osobom i instytucjom.

- Kurpiki, nazywane kurpiowskimi Oskarami, przeznaczone są dla tych, którzy dbają o to przysłowiowe nasze gniazdo – mówił Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów. - O naszą ziemię, o naszą kulturę, o naszą tożsamość. Przeznaczone są dla Kurpiów i nie Kurpiów. Trafiają na Kurpie Zielone i Białe, także poza region.

W tym roku prezes wręczył 13 statuetek Kurpików w dziesięciu kategoriach. Laureaci ze wzruszeniem dziękowali, a wszyscy zgromadzeni ich oklaskiwali i gratulowali. Galę uświetniła swoim występem Kapela ze wsi Warszawa w towarzystwie Carniaków.


Laureaci Kurpików 2017:

Kategoria: Promowanie regionu - Kapela ze Wsi Warszawa

Została założona w Warszawie w 1997 roku. Już w marcu 1998 r., podczas Radiowego Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”, została laureatem II nagrody oraz nagrody publiczności. Laureatka wielu prestiżowych nagród. 9 marca roku 2004 odebrała nagrodę BBC Radio 3 Awards for World Music w kategorii „Newcomer”. W 2006 grupa otrzymała Fryderyka w kategorii najlepszy album folk/etno oraz znalazła się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego Grammy w kategorii „polka”. Zespół wykonuje muzykę na klasycznych polskich instrumentach muzycznych używanych w tradycyjnej polskiej muzyce ludowej. Ma w swoim repertuarze wiele melodii i pieśni kurpiowskich. Pierwotna nazwa zespołu brzmiała Kapela ze Wsi, dopiero podczas Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe, organizowanego w 1998 r. przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na skutek przejęzyczenia się konferansjera została przyjęta obecna nazwa Kapela ze Wsi Warszawa.

Kategoria: Pracodawca - Odlewnia MJM Jarosław Michalak

Firma rozpoczęła działalność na rynku w 1998 r. i profesjonalnie zajmuje się odlewnictwem. W swoim fachu jest ekspertem. Ceniona jest tu dokładność i profesjonalizm wykonania. Od momentu założenia stale modernizuje się i rozwija, aby wyjść na przeciw oczekiwaniom obsługiwanych branż. Dostarczane klientom odlewy to produkty wykonane z wyselekcjonowanych surowców, zapewniających trwałość i odpowiedni kształt. Firma jest zaangażowana i otwarta na działania lokalnej społeczności.

Kategoria: Muzyka i Taniec - Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Wach”

Zespół powstał we wrześniu 2012 roku jako społeczny projekt mieszkańców wsi Wach. Inicjatorami, jak też kierownikami zespołu są Janina i Ryszard Kaczyńscy - nauczyciele tutejszej szkoły oraz rodowici mieszkańcy wsi Wach. Zespół skupia dorosłych mieszkańców wsi - łącznie 24 osoby, którzy w każdą niedzielę ćwiczą tańce, pieśni, gadki, krótkie inscenizacje kurpiowskie oraz pieśni na różne święta kościelne. Repertuar zespołu stanowią tradycyjne, kurpiowskie pieśni i tańce. Podczas swoich koncertów na uniwersytecie, w szkole, urzędach, kościołach, w centrach kultury, muzeach, dla mieszkańców różnych miejscowości oraz Polaków na Litwie prezentował tańce i pieśni w wersji oryginalnej, takiej samej jak czynili to nasi przodkowie.

Kategoria: Ochrona Dziedzictwa kulturowego - Elżbieta Kasznia

Śpiewaczka i twórczyni ludowa. Folklor kurpiowski poznawała w rodzinie i najbliższym otoczeniu ucząc się go w większości „na żywo” od ciotek, sąsiadek i znajomych. Występować zaczęła na początku lat 80-tych z kurpiowskim zespołem ludowym w Rozogach. Od 1988r. śpiewa jako solistka. W latach 1998-2000 zajmowała wielokrotnie I miejsca na Ogólnopolskich Festiwalach Pieśni Kurpiowskiej w Nowogrodzie. W 2001r. za działalność i zasługi dla powiatu szczycieńskiego została nagrodzona Statuetką Juranda. Poza śpiewaniem zajmuje się: wycinaniem wycinanek kurpiowskich, robieniem kwiatów z bibuły i haftowaniem strojów ludowych. Ponadto występuje podczas różnych uroczystości regionalnych, jest członkiem grupy śpiewaczej Klonowskie Kurpsianki oraz jest solistką Orkiestry Kurpiowskiej z Lelisa. Jest autorką scenariusza spektaklu „Śpiewała jak wolny ptak”, wystawionego 13 stycznia b.r w Rozogach, w 30-tą rocznicę śmierci artystki ludowej Walerii Żarnoch.

Kategoria: Ochrona Dziedzictwa kulturowego - Danuta Gwiazda

Jest świetną i skuteczną koordynatorką działań mających na celu kultywowanie tradycji kurpiowskich. Jako dyrektor Zespołu Szkół w Zalasiu, wiele zrobiła dla zachowania gwary i promowania kurpiowskich wartości w społeczności lokalnej. Każdego dnia w zarządzaniu placówką dodaje do codzienności elementy tego, co kurpiowskie. Niech to będzie poczet flagowy w strojach regionalnych podczas uroczystości, kwiaty z bibuły w wazonie na szkolnym parapecie, aż po rzeczy wielkie - piękne konkursowe palmy na Niedzielę Palmowa. Sama wykonuje też kwiaty z bibuły, organizuje konkursy szkolne na palemkę kurpiowską, promuje konkursy organizowane przez lokalne ośrodki kultury. To profesjonalistka w ocalaniu elementów kurpiowskich w codziennym funkcjonowaniu szkoły w społeczności lokalnej, gminnej czy ogólnopolskiej.


Kategoria: Edukacja regionalna - Elżbieta Drężek i Elżbieta Kantarowska

Ich „wspólnym dzieckiem” jest konkurs „Poznajemy baśnie i legendy z krainy zwanej Kurpsiami”. Wytrwałość, z jaką w tych niełatwych dla kultury czasach Panie przygotowują kolejne edycje konkursu wprowadzając kolejne pokolenia w bogactwo kultury kurpiowskiej budzi szacunek. Ich inicjatywa jest tym cenniejsza, że obejmuje młodzież z kilku gmin: Myszyńca, Kadzidła, Czarni i Łysych. Obydwie od lat angażują się w przygotowanie dzieci i młodzieży do konkursów związanych tematycznie z kulturą kurpiowską, a ich podopieczni zajmują wysokie miejsca nawet w przeglądach ogólnopolskich. Opiekują się stworzonym przez siebie szkolnym zespołem folklorystycznym ,,Poziomecki”. Wyrazem zaangażowania i nieustannej troski w rozbudzanie tożsamości młodych Kurpiów jest także realizowana od września 2013r. innowacja metodyczna „Poznajemy bogactwo kultury kurpiowskiej” oraz projekt edukacyjny pt. „Spotkanie z legendą kurpiowską - lekcje żywego czytania” skierowany do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

  

Kategoria: Twórczość ludowa - Stanisław Ropiak

Swoje umiejętności twórcze przekazuje młodemu pokoleniu, uczestnicząc w warsztatach

etnograficznych: „Idą święta - czas stroić choinkę" i „Idą święta Wielkiej Nocy” w Muzeum Kultury Kurpiowskiej oraz ,,Ginące zawody” w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle. Rokrocznie bierze udział w Miodobraniu Kurpiowskim w Myszyńcu, uczestniczy w konkursie „Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej". Znany jest głównie z robienia tradycyjnych byśków, ale wykonuje także kwiaty z bibuły. Jego dotychczasowe osiągnięcia zostały docenione przez m.in. Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Starostę Powiatu Ostrołęckiego. Jest jednym z nielicznych mężczyzn wykonujących tradycyjne wycinanki kurpiowskie.

Kategoria: Nauka i pióro – prof. Adam Czesław Dobroński

Urodzony w Ostrowi Mazowieckiej. Tu ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Związany z Uniwersytetem w Białymstoku. Był m.in. posłem i senatorem. Jest wybitnym historykiem, autorem kilkudziesięciu publikacji i kilkuset artykułów naukowych z dziedziny historii, głównie dotyczących Mazowsza i Podlasia. Opracował m.in. dwie monografie Ostrowi Mazowieckiej, współredagował publikację "Ostrołęka dzieje miasta (IV wydanie) oraz "Zarys dziejów 5 Pułku Ułanów Zasławskich".


Kategoria: Talent - Jakub Milewski

Jest cenionym propagatorem polskiej kultury zarówno w regionie, w kraju jak i poza granicami. Podczas swoich licznych tournée wśród Polonii, ale i nie tylko przekazuje polskie tradycje w różnego rodzaju koncertach zawierających polską ludowość, czy historyczne odniesienia w pieśniach Chopina, Moniuszki, czy Karłowicza. Przez 12 lat był członkiem Zespołu Tańca Ludowego „ Ostrołęka”. Prowadząc Ostrołęcką Orkiestrę Kameralną kształci ostrołęcką młodzież i zachęca do wspólnego muzykowania jednocześnie dając ogromną radość. Jest m.in. Pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym Festiwalu „ Ostrołęckie Operalia.”Kategoria: Budzenie tożsamości - Krystyna Wiesława Gałka

Odznaczona za zasługi dla miasta Ostrołęka. Laureatka szczególnie symboliczna ze względu na obchody w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zasłużona w upamiętnianiu zasług i historii 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Podczas jednej z corocznych uroczystości powiedziała: „Kiedy rodziła się młoda polska niepodległość właśnie tu został skierowany pułk w 1920 r., po bitwie bolszewickiej i tu osiedlił się na 19 lat – w tej biednej, małej Ostrołęce, która przez 123 lata była pod wpływem zaborcy. Tutaj przebywało Wojsko Polskie, które miało ogromny wpływ na rozwój gospodarczy, kulturalny i społeczny tego miasta.” Prezes Stowarzyszenia Krajowego Koła Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.


Kategoria: Działalność publiczna - dr Dariusz Karwowski

Jest specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych. Wyróżniony przez marszałka województwa mazowieckiego. Na co dzień przyjmuje pacjentów w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce im. dr Józefa Psarskiego, w którym jest kierownikiem oddziału Kardiologii Interwencyjnej, która 20 kwietna 2017 r. świętowała swoje 15- lecie. Oddział jest wyposażony w nowoczesny sprzęt, prowadzi całodobowy dyżur leczenia interwencyjnego ostrych zespołów wieńcowych, tzw. dyżur zawałowy. Rocznie leczy się w nim ponad 2 tys. pacjentów. Jest to oddział wyjątkowy, głównie ze względu na personel tu pracujący i swojego szefa, postać znaną chyba każdemu mieszkańcowi regionu.Kategoria: Działalność publiczna - Radio OKO

Pierwszą koncesję uzyskało w 1994 roku. Tym samym na terenie Kurpiowszczyzny nadaje od 24 lat. Jest jedną z niewielu rozgłośni komercyjnych w Polsce, które nie uległy zsieciowaniu i zachowały charakter lokalny. Jedną z jego misji jest promowanie wydarzeń i kultury regionu, na którym nadaje swój program. W programie rozgłośnia Radio OKO kładzie największy nacisk na informacje lokalne i regionalne. Porusza tematy związane z kulturą i tradycją Kurpiowszczyzny. Na swojej antenie promuje wiele cyklicznych wydarzeń związanych z tradycja i kultura Kurpi. Są wśród nich: Darcie Pierza, Niedziela palmowa w Łysych, Wesele Kurpiowskie w Kadzidle, Kurpiowskie Granie, Dożynki na Kurpiach, Święto Fafernucha. Promuje i mówi o działalności kurpiowskich zespołów tanecznych i muzycznych. Promując Kurpie radio wychodzi poza ramy działalności tradycyjnie pojmowanego radia komercyjnego. To na jego antenie były emitowane audycje w gwarze „Kurpiowskie nowiny”.Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy wsparli naszą uroczystość i możliwość nagrodzenia tylu wspaniałych osób i instytucji!


Kurpiki 2017 dofinansowali:

Powiat Ostrołęcki, Powiat Przasnyski, Powiat Łomżyński oraz Miasto Ostrołęka, Firma Omis, Spółka Agromasz, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Mirosława i Andrzej Borkowscy, firma Sanprod, firma Sizer z Kadzidła, Kurpiowski Bank Spółdzielczy w Myszyńcu, Ergo Hestia, Firma Benzol, Nadleśnictwo Ostrołęka, Nadleśnictwo Myszyniec, Kazimierz Mitelsztedt Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji, Firma Elmix, Wald Glob, Zakłady Mięsne Pekpol.

Kurpiki 2017 wsparli: Ostrołęckie Centrum Kultury oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Baranowie.

Patronat honorowy sprawowali: Janusz Kotowski Prezydent Ostrołęki, Stanisław Kubeł Starosta Ostrołęcki, Elżbieta Parzych Starosta Łomżyński, Zenon Szczepankowski Starosta Przasnyski.

Patronat medialny: Tygodnik Ostrołęcki, Radio Dla Ciebie, Radio Nadzieja i Radio OKO.


Dziękujemy!

Zdjęcia do obejrzenia na naszym profilu Facebook!