Rozciąga się on malowniczo między rzeką Narwią, Pisą i Orzycem. Północną granicę stanowi wielowiekowa granica między Prusami a Rzeczpospolitą. Region kurpiowski znajduje się na terenie trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Kurpie to zarówno nazwa regionu, jak i osób mieszkających w Puszczy Zielonej. Kurpie zamieszkują także od trzech stuleci tereny sąsiadującej Puszczy Białej.

Nazwa mieszkańców regionu pochodzi od noszonego przez nich niegdyś obuwia, zwanego „kurpiami”. Sami woleli nazywać siebie Puszczakami. Kurpie przez długi czas zajmowali się gospodarką leśną i zajęciami z tym związanymi. Byli znakomitymi bartnikami, rudnikami i myśliwymi. Od początku osadnictwa rządzili się własnym prawem bartnym i podlegali jedynie polskiemu królowi.

Mieszkańcy Puszczy niejednokrotnie wykazywali się męstwem w walkach o wolność ojczyzny. A to podczas potopu szwedzkiego, a to w Powstaniu Listopadowym, czy Styczniowym. Nie brakło kurpiowskich bohaterów w obu wojnach światowych i w ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Ich czyny opisywał Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka, czy Henryk Syska.

Kurpie to bogata i niepowtarzalna kultura, wyrażająca się w mowie, stroju, śpiewie, tańcach, obyczajach, twórczości ludowej, budownictwie. To czarująca rzeka Omulew, którą można poznać podczas spływu kajakowego; nieprzebyte prastare bory i rezerwaty przyrody, których tajemnice można zgłębić dzięki licznym ścieżkom rowerowym. To niezapomniane postacie, które sprawiły, że region stawał się piękniejszy, rozwijał się, a jego sława niosła się w świat, takie jak: Adam Chętnik, ks. Władysław Skierkowski, doktor Józef Psarski, Henryk Lenarciak, Stanisław Sieruta, dr Stanisław Pajka, Czesława Konopka.

Kurpie to ciągle żywe tradycje – pielęgnowane i przekazywane młodszym pokoleniom.

Zapraszamy na Kurpie! Poznaj nas!

A niebywałą ku temu okazją będzie Niedziela Palmowa w Łysych, Wesele na Kurpiach w Kadzidle, czy Miodobranie Kurpiowskie w Myszyńcu.