ul. Świętokrzyska 2, 07-410 Ostrołęka, tel. 029 764 58 30, email: biuro@kurpie.org

Aktualności | Galeria | Dołącz do nas | Kontakt |

Menu

Dwumiesiecznik "Kurpie"

 

 

 

Kurpie
Kurpie z Puszczy Zielonej
Publikacja / Aktualizacja: 11.09.2007.
Na temat pochodzenia Kurpiów powstało wiele często fantastycznych twierdzeń i teorii. Romantyzm choć zanikł już w literaturze pięknej to jego echa pobrzmiewały jeszcze długo  w literaturze etnograficznej. Ale także wówczas istniały śmiałe i odkrywcze, a zarazem krytyczne stwierdzenia poparte dowodami naukowymi  odnoszące się do kształtowania grupy etnograficznej Kurpiów. Większość z nich sprowadzała się przede wszystkim do odarchaizowania historii Kurpiów.Puszcza Biała na Mazowszu, w Polsce, w Europie
Publikacja / Aktualizacja: 11.09.2007.
Ten bardzo szeroki temat można przedstawić mówiąc o tym, że nasza Puszcza stanowi zielone płuca Mazowsza, że gospodarka leśna jest ważną gałęzią polskiej gospodarki i że grzyby – suszone, marynowane – z okolic Dalekiego, Nagoszewa, Długosiodła – stanowią przedmiot pożądania w wielu krajach Europy. Chciałbym jednak zwrócić tu uwagę na nieco inne aspekty tego tematu takie, które wydają się dziś szczególnie ważne dla naszego regionu, dla kraju i dla przyszłej zjednoczonej Europy.
Punktem wyjścia niech będzie stwierdzenie, że Puszcza Biała leży na granicy, czy ściślej mówiąc – jest obszarem pogranicza: klimatycznego, kulturowego, etnicznego.